ОЗХО не откри доказателства за използване на химическо оръжие от "Ислямска държава" близо до Дамаск през 2017 г.
Мисията за установяване на факти (МУФ) на Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) относно употребата на химическо оръжие в Сирия не намери потвърждение, че в района на Ярмук край Дамаск на 22 октомври 2017 г. са били използвани отровни вещества, сочи доклад на организацията.
Техническият секретариат на ОЗХО е бил информиран за инцидента от сирийското правителство. Според сирийските власти токсичните химикали са били използвани при нападение от бойци на терористичната организация "Ислямска държава" (ИД) срещу група, наречена "Акнаф Бейт ал-Магдес", в района на Ярмук на 22 октомври 2017 г. Твърди се, че инцидентът е довел до "няколко случая на задух и загуба на съзнание" сред членовете на групата.
Въпреки това мисията на ОЗХО вече е стигнала до заключението, че "няма основателни причини да се смята, че отровните вещества са били използвани като оръжие" по време на сблъсъците. По време на разследването мисията извърши химически анализи на проби, взети на мястото, и прегледа различна информация, включително разговори със свидетели, снимки и видеоматериали.
"Резултатите от анализите не показаха признаци, че химикалите са били използвани като оръжие", се казва в доклада. "Не бяха открити химикали, включени в списъка, техни прекурсори и/или продукти от разлагането им, както и средства за борба с безредиците, хлорирани органични химикали или съединения, съдържащи химически активен хлор."
От създаването си през 2014 г. година досега МУФ е изготвила 21 доклада, обхващащи 74 случая на предполагаема употреба на химическо оръжие. Експертите стигнаха до заключението, че химическо оръжие е било използвано или вероятно е било използвано в 20 случая: в 14 случая използваният химикал е хлор, в три случая използваният химикал е зарин, а в три случая използваният химикал е иприт. Тези доклади бяха представени на държавите, които са страни по Конвенцията за забрана на химическите оръжия, и на Съвета за сигурност на ООН. Всички доклади на МУФ са публикувани на уебсайта на ОЗХО.