Област Добрич остава лидер в пчеларството с най-голям брой пчелни семейства в страната

Област Добрич продължава да поддържа водещата си позиция в българското пчеларство, показват последните данни на Министерството на земеделието. Историческите данни сочат, че още през 2007 година областта е била на първо място с цели 56 135 пчелни семейства, което е било най-високият показател в страната.
Според последния анализ на министерството, Североизточният район, в който попада и област Добрич, отбелязва ръст от 2.5% в броя на пчелните семейства през 2023 година спрямо предходната година. Това е значителен успех за региона и затвърждава дългогодишните традиции в пчеларството.
Специалистите отбелязват, че през 2023 година в цялата страна са регистрирани 816.6 хиляди пчелни семейства, което е незначителен спад с 0.8% в сравнение с 2022 г. Общото производство на пчелен мед за същия период е 11 189 тона, с 6.3% по-малко от предходната година.
"Добруджа традиционно е един от най-силните региони за пчеларство в България. Подходящите климатични условия, разнообразната растителност и големите площи със земеделски култури създават идеални условия за развитие на този отрасъл," коментират от местното пчеларско сдружение.
Въпреки общата тенденция за намаляване на броя стопанства в страната, които през 2023 година са 9 433 (спад от 7.7%), в Североизточния район се запазва най-високият среден брой пчелни семейства в едно стопанство. Това показва, че пчеларството в региона е не само традиция, но и устойчив бизнес модел.
Интересно е да се отбележи, че през последните години се наблюдава консолидация в сектора – намалява броят на малките стопанства, но се увеличават тези с над 150 пчелни семейства, които през 2023 година бележат ръст от 4.1%.
За област Добрич 2023 година е била сравнително успешна, въпреки че общо за страната са отчетени над 40 хиляди загинали пчелни семейства поради различни причини, включително климатични промени и заболявания.
Средният добив на мед за страната през 2023 година е 17 кг от едно пчелно семейство, като историческите данни сочат, че през годините този показател варира значително – от 8.6 кг през неблагоприятната 2007 година до 19.2 кг през 2015 година.