Началникът на отбраната на Япония призова за засилване на борбата с дроновете, след като в китайски социални мрежи се появи заснет от дрон клип с японски военен кораб
Началникът на отбраната на Япония днес призова за увеличаване на капацитета на страната за борба с дронове, след като в китайски социални мрежи бяха публикувани кадри от дрон, на които се вижда японски самолетоносач, акостирал във военноморско пристанище с ограничен достъп западно от Токио, предаде Асошиейтед прес. Министърът на отбраната Минору Кихара определи това като сериозна заплаха за сигурността.
Признанието на Кихара за тази уязвимост идва повече от месец, след като видеоклип, заснет от дрон, показа, че „Джей Ес Изумо“ (JS Izumo), един от двата японски хеликоптероносача, е преоборудван за носене на изтребители „Стелт“. Целта е да се засили способността на Япония за контраудар предвид напористите военни действия на Китай в Индо-тихоокеанския регион.
Кадрите, на които се виждат и заводи, сгради и други съоръжения във военноморската база Йокосука на Японските морски сили за самоотбрана, бяха публикувани в китайска социална мрежа през март, което предизвика разследване от страна на служители на министерството. Кадрите са били публикувани и в други платформи като „Екс“.
"Ако дронове нанесат щети на отбранителни съоръжения, това може да доведе до сериозни смущения в отбраната на страната ни", каза Кихара пред журналисти.
Той отказа да коментира как дронът е успял да прелети незабелязано над равнината, позовавайки се на съображения за сигурност. Но подчерта, че е необходимо да се реагира на бързото развитие на технологиите на дроновете и другите безпилотни летателни апарати. Кихара освен това се зарече да укрепи защитата около военните бази.
Военният министър каза още, че Япония ще ускори усилията за въвеждане на по-усъвършенствано оборудване за борба с дронове и ще засили мерките за противодействие, като например принудителното им приземяване чрез заглушаване.
През 2015 г. на покрива на кабинета на министър-председателя беше открит малък дрон със следи от радиация, което предизвика опасения, свързани с безпилотните самолети и евентуалното им използване за терористични атаки. При инцидента нямаше пострадали хора или щети, но собственикът му беше осъден за възпрепятстване на дейността на премиера.
Оттогава полетите на безпилотни летателни апарати са ограничени над ключови обществени и дипломатически зони, както и над ядрени енергийни съоръжения. Въпреки че дроновете се използват широко за промишлени цели, за търсене и спасяване и за целите на сигурността, броят на нарушенията, извършени от тях, също нарасна бързо.