Мирът в Украйна не трябва да се бърка с капитулация, призова Борел
Мирът в Украйна не трябва да се бърка с капитулация, призова върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел на пресконференция след днешното заседание на Съвета на ЕС по външни работи в Люксембург.
Затова обсъдихме възможностите за продължаване на военната помощ за украинците, поясни той. По неговите думи министрите са били запознати с мирния план на украинския президент Володимир Зеленски, който ще бъде представен и на Европейския съвет.
Има стратегическа логика за военна и политическа подкрепа на Украйна, за да може (руският президент Владимир) Путин да бъде накаран да пристъпи към преговори. Трябва да призная, че това изглежда доста далечна перспектива, каза Борел.
Той отбеляза, че тази година се наблюдава увеличение в броя на цивилните украински жертви във войната, предприета от Русия, и отново се връща въпросът за износа на украинско зърно през Черно море, след като търговски кораби са подложени на руски обстрел. Борел настоя да продължат усилията срещу заобикалянето на санкциите на ЕС, наложени срещу Русия, и отбеляза, че днес бяха приети санкции за износа на ирански ракети за руската страна.
Върховният представител изрази надежда много скоро да бъде постигнато споразумение за покриване с бюджетни средства на разноските за украинската военна помощ и потвърди, че ще пътува отново до Киев в следващите седмици.
Борел отбеляза, че днес е бил обсъден също напредъкът към ЕС на Молдова и на Грузия. В двете страни скоро предстоят важни избори - Молдова напредва по пътя към ЕС, въпреки увеличения натиск от Русия; в Грузия властите отдалечават страната от европейското бъдеще и я насочват към авторитаризъм, обобщи той.
Върховният представител настоя за трайно прекратяване на огъня в Газа и в Ливан. По неговите думи израелският обстрел по силите на ООН в Ливан (ЮНИФИЛ) е прекрачване на "червена линия". Попитан дали ЮНИФИЛ могат да отвърнат на огъня, той поясни, че задачата им не е да воюват с някого. Промяна на задачите става с решение на Съвета за сигурност на ООН, но това трудно може да се постигне, поясни Борел.