Кои са ключовите играчи в отдавна продължаващата гражданска война в Сирия, разпалена отново от шокираща офанзива на бунтовниците
Дългогодишната гражданска война в Сирия отново привлече вниманието на света, след като бунтовници превзеха по-голямата част от най-големия град в страната и десетки градове и села наоколо.
Слисващата офанзива срещу Алепо на бунтовническите сили се случи в момент, когато вниманието на няколко ключови участници в конфликта беше отвлечено или те бяха отслабени и предизвика най-ожесточените сблъсъци, откакто прекратяването на огъня през 2020 г. донесе относително спокойствие в северната част на страната.
Руските и сирийските сили извършиха десетки въздушни удари, за да се опитат да ограничат напредъка на бунтовниците и им нанесоха тежки загуби.
Гражданската война в Сирия започна през 2011 г. след въстание срещу управлението на президента Башар Асад. Пет чуждестранни сили поддържат военно присъствие в страната, включително САЩ, Русия и Иран. Сили, които се противопоставят на Асад, заедно с подкрепяни от САЩ бойци, контролират повече от една трета от територията на страната. Израел държи Голанските възвишения, които превзе през 1967 г., по време на война срещу арабските си съседи.
Ето кои са ключовите играчи:
Сирийските правителствени войски отдавна контролират голяма част от страната благодарение на съюзническите сили, изпратени от Русия и Иран. Силите на Асад контролират повечето големи населени места, включително столицата Дамаск и градове в Централна, Южна и Източна Сирия. Превземането на Алепо в края на 2016 г. от страна на сирийското правителство беше повратна точка в конфликта и загубата на града през последните дни е сериозен провал.
Иранските военни съветници и подкрепяните от Иран бойци имаха ключова роля за укрепването на силите на Асад през цялата война. Ливанската военна групировка „Хизбула“, която е подкрепяна от Иран, обаче беше отслабена от неотдавнашната си война с Израел, а вниманието на Иран беше отвлечено от конфликта. Вчера подкрепяни от Иран военни групировки се разположиха в Сирия, за да подкрепят правителствената контраофанзива.
Руските въоръжени сили подкрепят Асад от брега на Средиземно море, където Русия разполага с единствената си военноморска база извън границите на бившия Съветски съюз, като и от военновъздушната база „Хмеймим“ в провинция Латакия, където са разположени стотици руски военнослужещи. Голяма част от вниманието и ресурсите на Русия обаче са съсредоточени върху войната ѝ в Украйна.
Начело на антиправителствените сили са бунтовниците от групировката „Хаят Тахрир аш Шам“, която от дълги години е клонът на „Ал Каида“ в Сирия и е обозначена като терористична групировка от ООН, както и от някои държави, сред които са и САЩ.
„Хаят Тахрир аш Шам“ контролира голяма част от Северозападна Сирия и през 2017 г. установи „правителство на спасението“, което да управлява всекидневните дейности в региона. През последните години лидерът на групировката Абу Мохамед ал Голани се опитва да промени имиджа ѝ, като прекъсна връзките с „Ал Каида“, уволни твърдолинейни официални представители и обеща да възприеме плурализъм и религиозна толерантност.
Сред другите бунтовнически групировки е „Нуредин ел Зинки“, която преди беше подкрепяна от САЩ, преди да се присъедини към съюза на „Хаят Тахрир аш Шам“.
Подкрепяна от Турция коалиция от групировки, известна като Сирийска национална армия, нападна някои райони, контролирани от подкрепяните от САЩ и предвождани от кюрдите Сирийски демократични сили, включително град Тал Рифат в северната част на страната.
Китайски бойци от Тюркестанската ислямска партия и чеченски бойци от бившия Съветски съюз участват в боевете в северозападната част на страната, посочват активисти от сирийската опозиция. Турция, която контролира части от Северна Сирия, отказва да разкрие колко свои военнослужещи е разположила в страната.
Предвожданите от кюрдите Сирийски демократични сили – подкрепяна от САЩ коалиция от групировки – контролират голяма част от Източна Сирия.
Сирийските демократични сили се сражават срещу групировката „Ислямска държава“ и превзеха последното парче територия, която екстремистите държаха в Източна Сирия. Около 900 американски военни са разположени в източната част на Сирия, за да пречат на екстремистката групировка да възобнови дейността си.
Сирийските демократични сили все още контролират няколко квартала на Алепо, но силите им са обкръжени от бунтовниците. Активисти от опозицията казват, че бунтовниците са готови да позволят на тези бойци да се изтеглят към Североизточна Сирия, но засега не е ясно дали предвожданите от кюрдите сили ще го направят.
Турция смята, че основната кюрдска фракция на Сирийските демократични сили е свързана със забранената Кюрдска работническа партия (ПКК). Тя и нейните съюзници смятат ПКК за терористична групировка. (БТА)
(Превод от английски език: Владимир Арангелов)