Кога е била най-лютата зима в Добруджа - Черно море замръзнало през 1929 година
Около крайбрежието Дуранъ-Кулакъ /Дуранкулак/, Карапча /Крапец/ и Шабла е замръзнало на разстояние близо 100-150 метра
За зимен апокалипсис през 1929 г., когато замръзва Черно море и цялото крайбрежие, а не само в пристанищата, свидетелстват вестниците от онова време. Температурите падат до -24.3°С. Дебелината на леда достига до 30-40 см. По замръзналото хора са се пързаляли с кънки. Други вадили масички и грамофони и седнали да пият и замезват насред морето.
В Регионалната библиотека „Дора Габе“ в Добрич откриваме информация от вестник „Куриеръ“ от 22 февруари 1929 г., където четем за замръзнали пристанища.
„Близо десет дни, откакто владее голям незапомнен мраз. Почти цялото крайбрежие е замръзнало. На 15 т. м. градът бе събуден от необясним шум. Големи ледени блокове, люшкани от бурята се награмадили около пристанището, вследствие на което цялото пристанище, само в разстояние на няколко часа замръзнало на дълбочина около два метра. На 100-150 метра от фара „Режеле Каролъ“ между грамадните ледени блокове се намират пет парахода, застрашени всеки момент да бъдат затрити от ледовете.
Сведенията, които можахме да добием, говорят, че и Варненското пристанище замръзнало. Големи ледени блокове пълзяли близо до крайбрежието и застрашавали мореплаването.
Около крайбрежието Дуранъ-Кулакъ /Дуранкулак/, Карапча /Крапец/ и Шабла е замръзнало на разстояние близо 100-150 метра.
Такъв феномен – на подобно разстояние да замръзне морето, не е запомнено от нашите стари хора от сто и повече години.“
Във вестник „Варненска поща” от 14 февруари е описана драмата на английския кораб „Лайт оф Патрос”, опитващ се безуспешно да напусне пристанището. Морето носило големи ледени късове и ги натрупвало на етажи по варненския залив и цялото крайбрежие. Хора разказват, че 80-километровото разстояние до нос Емине можело да се измине пеша по ледената магистрала. В сковалия студ лебедите били изядени от вълците по Дунава и във Варненско.
Вестник „Куриеръ“ от 27 февруари 1929 година публикува репортаж, в който се казва: „Студ. Земя и камък се пукат. Хора, животни, реки – всичко замръзнало. Заледениха се и моретата. Гледат приморци, гледат и се чудят и не могат да повярват – морето е замръзнао. Истина или лъжа, всички се стекоха да видят този рядък феномен. Който е видял, разправя, че е замръзнало на 200-300 метра.“
Вестник „Единство“ от 24 януари 1931 година разказва за снежни бури в Черно море. Радио „Букурещ“ пък съобщава, че са „пристигнали в Кюстенджаското пристанище румънски параходи с извънредно големи трудности. По морето вилнели незапомнени бури. Много параходи, останали на открито море давали тревожни сигнали за помощ. Предполага се да има потънали параходи“.
За стихията в Северна Добруджа разказва вестник „Варненска поща“ от 14 февруари 1931 г. под заглавие „Непоносими студове и бури“, а от 15 февруари - „Изолирани градове, морето замръзнало“.
България е под няколко метра сняг и през 1954. В някои градове снегът стига чак до покривите на къщите. Именно тогава е най-дългото замръзване на Дунава – цели 89 дни, от 21 декември 1953 година до 19 март 1954 година, като пълното замръзване е било 66 дни.
Рекордни снеговалежи паднали и през януари 1963 г. Тогава комунистическата власт призовала гражданите да излязат и да чистят улиците. Това обаче било непосилна задача дори за военните, камо ли за обикновените хора, въоръжени само с метли и лопати. Най-щастливи били децата, които си устройвали всякакъв род забавления. Едно от най-екстремните било да скачат в преспите от втория етаж на блокове и къщи.
Зимата през 2012 студена, но най-студено е било в град Кнежа, където е поставен температурен рекорд – цели минус 22.6 градуса. Зимата на 2012 година е запомнена и с още температурни рекорди, поставени в цели 15 български града, където са измерени рекордно ниски за града температури. Вероятно си спомняте и замръзналия Дунав в района на Свищов и Силистра. Най-ниската температура в България измерена някога през зимата обаче е страховита в сравнение с отрицателните градуси в 15-те града през 2012 година. Най-ниската температура у нас, откакто се води подобна статистика и се правят замервания, е вледеняващите -38 градуса, които са измерени през 1947 година в Трън. Трън е сред най-студените места у нас през зимата, но силно се надяваме тези -38 градуса, които ни е трудно дори да си представим, да не се повтарят.