Вторник, 02 юли 2024

02.07.2024

Последвайте ни

Именитият художник Стоимен Стоилов гостува в Дом-паметника в Добрич

Той е автор на керамичното пано в музея „В света на Йовковите герои“

Скъп гост на Дом-паметника преди няколко дена беше големият български художник Стоимен Стоилов. Той е автор на керамичното пано в музея „В света на Йовковите герои“, съобщават от културния институт.
То е с площ 77 квадратни метра и представя Йовковия литературен свят през погледа на художника. Изработено е в духа на преславската рисувана керамика от Х век.
Стоимен Стоилов получава през 1980 г. за това пано първа награда от Съюза на българските художници, а за цялостното си творчество – високото държавно отличие орден „Стара планина“ (I степен).
През 1991 г. на Стоимен Стоилов е присъдена и престижната Хердерова награда на Виенския университет. Същата година в живота му се случва съдбовен обрат – изгаря цялото му ателие във Варна заедно с картините, които се намират там, и това провокира художника да отиде да живее във Виена. В австрийската столица интересът към творчеството му е голям. Неслучайно през 2009 г. Стоимен Стоилов е удостоен с титлата „Професор“ от Министерство на културата на Австрия за изключителни заслуги към развитието на нейната култура и изкуство. Картини на Стоимен Стоилов има в галерии по целия свят. А керамичното му пано, ситуирано в Дом-паметника, е включено във всичките му биографии, включително поместените в чужди енциклопедии.
Това пано е и поводът за гостуването на художника. Телевизионен екип под ръководството на журналиста Георги Тошев подготвя филм за Стоимен Стоилов. Поводът е предстоящата му 80-годишнина – през есента на 2024 г. За да представят най-значимите произведения на художника, авторите на продукцията снимат както във Варна и Виена, така и в Добрич, където е най-монументалното керамично пано на Стоимен Стоилов.
За музейните специалисти тази среща ще бъде запомнена с непринудения разговор, с отговорите на много въпроси, свързани със създаването на творбата, с особения пиетет на художника към Добруджа и най-вече към Йовковото творчество.
c