Сряда, 03 юли 2024

03.07.2024

Последвайте ни

Граничният район между Румъния и България е един от най-важните, заяви Марчела Глодяну

Граничният район между Румъния и България е един от най-важните и това не е характерно само за тази част на Европа, всъщност над една трета от населението на ЕС живее и работи в гранични райони, заяви Марчела Глодяну, ръководител на отдел в Управляващия орган на програмата ИНТЕРРЕГ V-A Румъния-България в Министерството на развитието, благоустройството и администрацията на Румъния, на първата трансгранична конференция по проект "Европа на Балканите: Общо бъдеще", която се провежда в пресклуба на Българската телеграфна агенция (БТА) в Букурещ. Участниците в Националния пресклуб на БТА в Русе участват във форума онлайн. 
Марчела Глодяну представи в пресклуба на БТА в Букурещ програмите ИНТЕРРЕГ Румъния-България за периодите 2007-2013, 2014-2020 и 2021-2027 г. 
От 2007 до 2027 г. в пограничните райони между Румъния и България са приложени и ще се прилагат три програми с общ бюджет от над 712 милиона евро. Вече са осъществени около 330 проекта, заяви Марчела Глодяну.
Бюджетът за периода 2021-2027 г. (ИНТЕРРЕГ VI-A) възлиза на над 207 млн. евро, бюджетът за периода 2014-2020 г. (ИНТЕРРЕГ V-A) – на над 258 млн. евро. Бюджетът на програмата за трансгранично сътрудничество между Румъния и България в периода 2007-2013 г. е бил над 246 млн. евро.
През последните 17 години са изразходвани почти 500 милиона евро за около 330 проекта, които са дали множество резултати в полза на местните общности за увеличаване на мобилността, подобряване на качеството на околната среда, създаване на по-безопасен район, повишаване на привлекателността на района за общностите и туристите, подобряване на образованието и подобряване на достъпа до съвместни инициативи за заетост, както и за развитие и укрепване на институционалното сътрудничество.
В периода 2014-2020 г. са реконструирани или модернизирани над 133 км пътища, над 600 000 души са се възползвали от подобрената пътна мрежа, водеща до TEN-T, повишена е безопасността на транспорта по водните пътища, създадени са над 130 интегрирани туристически продукта, популяризиращи природната и културната привлекателност на района. Цялото население на трансграничния район се е възползвало от мерки за защита от наводнения и горски пожари благодарение на 47-те партньорства за ранно предупреждение и реагиране.
Общо 27 000 хектара местообитания са били подкрепени за постигане на по-добро опазване, създадени са координирани инструменти за управление на 15 зони от НАТУРА 2000.
През последните 7 години повече от един милион души са имали достъп до съвместни инициативи за заетост, над 15 хиляди души са участвали в съвместни схеми за образование и обучение. Създадени са над 110 механизма за повишаване на капацитета за сътрудничество.
В настоящата програма ИНТЕРРЕГ VI-A са заложени четири основни приоритета – Добре свързан регион, по който средствата от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) възлизат на 21,4 млн. евро; По-зелен регион, в който средствата от ЕФРР възлизат на над 73,6 млн. евро; Образован регион със средства по ЕФРР в размер на 12,84 млн. евро и Интегриран регион, финансиран със средства от ЕФРР в размер на 55,64 млн. евро.
Специфичните цели по тези проекти са свързани с климатичната устойчивост, мобилността, предотвратяването на риска от бедствия, подобряването на защитата и опазването на природата, биологичното разнообразие и екологосъобразната инфраструктура, намаляването на всички форми на замърсяване. 
Образованието, обучението и ученето през целия живот също са сред целите на програмите, както и насърчаването на интегрирано и приобщаващо социално, икономическо и екологично местно развитие, култура, природно наследство, устойчив туризъм и сигурност.

c