Неделя, 24 ноември 2024

24.11.2024

Последвайте ни

Добрич е сред областите с най-ниски заплати - за 12 месеца по-малко от 16 000 лв.

Всеки трети в областта е беден - 32,1 на сто е относителния дял на бедните спрямо линията на бедност за страната

Нов доклад на Института за пазарна икономика анализира икономическото развитие на областите у нас.    

Доходите са най-високи в София - 29 000 лева средна заплата за година, а във Варна и Враца е около 19 000.

Най-ниските възнаграждения са в Добрич, Хасково и Видин, където за 12 месеца жителите изкарват между 14 и 16 000 лева. За Добрич средният доход е 15 837 лева. За съпоставка средното ниво за страната е 21 000 лева за година. Все по-голяма разлика в развитието на отделните региони в страната, констатира за поредна година ИПИ.

„Има няколко оформени силни регионални центъра - Пловдив, Варна, Русе, Велико Търново и Стара Загора успяват да дръпнат пред останалите региони. Което на практика застрашава и демографското им развитие и пазара на труда”, заяви Адриан Николов от ИПИ.

Нивото на средната пенсия в област Добрич е 699 лева, при средно за страната 784 лева. В София е 957 лева,  Бургас – 872 лева, Перник – 861 лева, а най-ниски са в Кърджали – 633 лева, в Разград - 647 лева, Силистра – 654 лева.

Данните сочат, че всеки трети в областта е беден - 32,1 на сто е относителния дял на бедните спрямо линията на бедност за страната. Най-нисък е този показател за София – 8.1 %, Варна - 14,6 %, Смолян - 14,7 %, а най-висок е във Видин - 36,5 %.

Ключов фактор за изоставянето е невъзможността на областите да стигнат до европейско финансиране и чуждестранни инвестиции. Което според експертите създава нужда от ново райониране, така че икономическата им тежест да се изравни.

„Това означава, че достъпът на София до съфинансиране ще е по-нисък, но всички други райони ще получат по-висок процент европейско финансиране. Което означава, че всички големи инфраструктурни проекти ще им бъдат по-евтини за тези региони”, уточни Николов.

Разделителна линия на икономическото развитие се оказват магистралите. В южната част на страната, през която минава „Тракия”, се отчитат много повече инвестиции. Докато в Северозападна и Североизточна, където изобщо няма аутобан, има отчетлива зависимост от парите, идващи от държавата.

„При тях е много важно по какъв начин реализират делегираните от държавата бюджети. Образованието е такъв тип дейност, околна среда, много видове услуги, за които държавата предоставя средства. Там качеството на тези услуги е много важно”, заяви Петя Георгиева от Институтът за пазарна икономика.

По-ниското ниво на образованост означава по-малко висококвалифицирани кадри и по-ниски заплати. Тенденция, която се обръща трудно.

„В Смолян виждаме високообразовано население, което иска децата да ходят на училище и на детска градина и добри резултати. За съжаление, заради неразвитата икономика областта става донор на кадри за околни области”, подчерта Зорница Славова от ИПИ.

Според експертите от ръста на икономиката на областите зависят всички останали сектори, включително образование, здравеопазване и пазар на труда.

c