Добрич е част от есенната кампания за ваксинация на лисици срещу бяс

От утре Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) стартира мащабна есенна кампания за орална ваксинация на лисиците срещу бяс. Добрич е един от 23-те града, включени в инициативата, която цели да предотврати разпространението на това опасно заболяване.
Кампанията обхваща 50-километровата ваксинална зона по сухопътните граници на страната и 20-километрова зона по поречието на река Дунав. Тя ще се осъществи чрез разпръскване на около 1,5 милиона ваксинални примамки от специално оборудвани самолети. В райони като около АЕЦ „Козлодуй“ и София, както и в зони без достъп за авиация, ваксините ще бъдат заложени ръчно от обучени екипи.
За територията на област Добрич ваксиналните примамки ще бъдат разпръснати извън населените места и водоемите. Примамките, които представляват кубчета със специфична миризма, привличат хищниците и са безопасни за останалите диви животни. Въпреки това, при случаен контакт с тях се препоръчва консултация с лекар.
Контролът на кампанията включва наблюдение върху приемането на примамките и серологични изследвания на кръвни проби от ваксинирани животни за наличие на антитела срещу вируса. Тази превантивна мярка е част от дългогодишната стратегия на България за ликвидиране на болестта бяс, която се изпълнява от БАБХ от 2009 г.
Болестта бяс е опасно вирусно заболяване с фатален изход за всички бозайници, включително и хората. Дивите хищници, основно лисиците, са основен резервоар на вируса у нас. Заедно с ежегодната ваксинация на кучета, оралната ваксинация на лисиците е ключов елемент от стратегията за ограничаване на заболяването.
Кампанията, която стартира от летище Лесново в област София, ще продължи до края на ноември в зависимост от метеорологичните условия.









