Днес отбелязваме Световния ден за борба с глада
От създаването на Организация за земеделие и храни към ООН (FAO) през 1945 г. на 16 октомври се отбелязва Световният ден за борба с глада.
През различните години денят поставя различни акценти на темата, но основната идея остава - повече осведоменост за мащаба на проблема и засилване на солидарността в борбата срещу глада, недохранването и бедността.
Близо един милиард хора, или един от всеки осем души на планетата, гладуват в глобален мащаб. В същото време всяка година се изхвърлят над един милиард тона хранителни продукти, което е една трета от цялото производство. Гладът и недохранването са най-големият риск за здравето на хората. Всяка година от глад умират повече хора, отколкото от СПИН, малария и туберкулоза, взети заедно.
Приблизително 60% от хронично недохранените хора в света са жени. Една пета са деца под 5 години.
Всяка година потребителите в богатите държави изхвърлят почти толкова храна (222 милиона тона), колкото е цялото производство на държавите в Африка на юг от Сахара (230 милиона тона). На глава от населението в Европа и Северна Америка се изхвърлят между 95 и 115 килограма храна. За сравнение в африканските държави на юг от Сахара и в Югоизточна Азия всеки човек изхвърля едва 6 до 11 килограма храна годишно.
Съществуват и начини за справяне с проблема, като хранителните банки в Съединените щати, които предоставят системно храна на всеки осми американец. Мотото на тазгодишната кампания е: „Сигурността на храните в световен мащаб. Предизвикателствата на климатичните промени и биогоривата.”
Източник: novinite.bg