Д-р Винцянова: Цената на курса за парамедици в Добрич е промоционална
За да стартира курсът за парамедици в Добрич, е необходимо да има най-малко 10 желаещи да се обучават, каза за Про Нюз Добрич д-р Светлана Винцянова, която ще ръководи курса и е част от екипа, работещ по разкриването на филиал на бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“ за обучение на медицински кадри в Добрич.
Приемът за обучение за парамедици в Добрич бе обявен официално преди дни.
Курсът се разкрива към Центъра за професионално обучение на бургаското висше училище. Той трябва да започне в началото на януари, продължителността му е 1 000 учебни часа, разпределени в 2 семестъра по 500 часа. Завършилите курса ще получат професионална квалификация парамедик трета степен.
Д-р Винцянова посочи, че към момента има запитвания за курса, но интересът е по-слаб от очакваното.
„В началото на януари ще започне същият курс в Бургас. Идеята ми е двата курса да вървят заедно в учебния материал и част от лекциите да се проведат като ZOOM формат, както и с присъствие на бургаски преподаватели в Добрич. Теоретичното обучение ще бъде в сградата на училище „Н. Й. Вапцаров“, а практиката – в Спешното отделение на МБАЛ Добрич и мобилните екипи на Бърза помощ“, каза още д-р Винцянова.
Курсът е за повишаване на професионалната квалификация и няма възрастови ограничения. За парамедици могат да се обучават хора над 18 години, мъже и жени. Необходими са диплом за средно образование и шофьорска книжка.
Цената на обучението в Добрич е промоционална, подчерта д-р Винцянова. „Професията на парамедика е международно регулирана, в линейките в много държави има само парамедици, няма лекари и медицински сестри. Вероятно и в България скоро ще се въведат подобни механизми“, изтъкна тя.
Курсът ще се провежда в сградата на закритото ОУ „Н. Й. Вапцаров“, която е предвидена да бъде филиал на Бургаския университет за обучение на медицински специалисти. „Залите не са в лошо състояние и биха могли да приемат хора за обучение. Това, което Община Добрич трябва да направи, е ремонт вътре. Предоставила съм на Общината списък с необходимото оборудване. Имам уверението на кмета Йордан Йорданов, че ще бъдат отпуснати средства за това. Курсът може да започне и ремонтът да тече, той няма да пречи на курсистите. За теоретичната подготовка ние ще ползваме една зала. Когато стартира филиалът към университета, вече ще са необходими 4 зали за обучение на медицинските сестри по 4 различни специалности, както и по-голяма зала – аудитория, където ще се провеждат лекции“, обясни д-р Винцянова.
Тя припомни, че филиалът в Добрич към Бургаския университет е за обучение на специалисти по здравни грижи, което продължава 6-8 семестъра, до степента „бакалавър“. Амбицията е за учебната 2025-2026 година обучението за медицински сестри да може да започне. Документите за филиала са внесени в Националната агенция по оценяване и акредитация, очаква се да започне процедура по акредитация.
За повече информация и записване всеки вторник от 13 до 14 часа в сградата на бившето ОУ” Н.Й. Вапцаров” или на телефон 087 9300491.
Снимка: Съюз на парамедиците в България