Сряда, 27 ноември 2024

27.11.2024

Последвайте ни

Благотворителна кампания за залесяване на полезащитни пояси започна край Балчик (СНИМКИ)

Десетки доброволци се включиха в благотворителното залесяване

Националната асоциация на зърнопроизводителите в партньорство със земеделското министерство организира благотворителна кампания за възстановяване на полезащитните пояси в България, която нарече “Земеделци и лесовъди – обединени в грижата за природата!”

“Полезащитните горски пояси заемат 2-3% от площта на Добруджа, а повдигат плодородието с 15% до 30%. Те са част от агролесовъдската система на Добруджа”, каза пред Про Нюз Добрич зам.-директорът на ДЛС-Балчик инж. Радослав Радев.

Той посочи, че поясите са направени по схема съобразно преобладаващите ветрове и където не е нарушена схемата се повишава влагозапасеността на база на снеговете, които се задържат, снежната покривка не се издухва. Също така се спирта ветровата ерозия. Тя се получава, когато полето е на угар и духне “южняка”. Тогава се получава запрашеност и се отнася най-богатият хумусен слой.

Липсата на пояси, може да доведе полетата в Добруджа до състоянието, в което са земите от румънската част, посочи експертът.

Поясите са линейни обекти, които са между 5-6-7 реда, в зависимост къде са разположени. Има главни и второстепенни пояси. Главините са напречно на вятъра и са с по-малко редове, докато второстепенните са по-гъсти и по-широки, обясни инж. Радев. В повечето случаи широчината на поясите са около 16 метра, а основните дървесни видове са цер (вид дъб) и гледичия (вид американско дърво).

След 2020 година поясите с асен започват да съхнат поради повишените температури. Точно такъв е и поясът, който доброволците възстановиха днес край Балчик.

“Предстои един четиригодишен период, в който тези жълъдчета, които садим ще поникнат. Надяваме се, че ще успеем да възстановим един пояс”, обясни Радостина Жекова, председател на Добруджански съюз на зърнопроизводителите, част от Националната асоциация на зърнопроизводителите в България.

“Като земеделски производители изключително много държим на полезащитните пояси, на тяхното право за стопанисване и съществуване, изграждане и възстановяването им, защото всяка една такава структура има нужда добър стопанин”, допълни Жекова.

Заделяният бюджет за традиционния делегатски пакет за посетителите на Националния агросеминар тази година е инвестиран за залесяването на 20 дка полезащитни пояси край Балчик. Така всеки един гост на събитието участва в съвместната благотворителна инициатива.

Средствата ще бъдат вложени не само в засаждането, но и в грижата за младите дървета за 4 години напред. В рамките на кампанията по залесяване е планирано да се извърши засяване на жълъд от дървесен вид цер и/или червен дъб. Изборът на тези дървесни видове е съобразен с условията на средата и като доказано по-устойчиви и подходящи за променящите се климатични условия.

„Ще се извършва редовен мониторинг на залесените площи, както и оценка на ефективността чрез количествени и качествени показатели. За  успеха на инициативата, а и на всяка дейност по залесяване винаги са включени дейности по поддържане и наблюдение. Залесяването на ПГП се отчитат и проследяват съгласно действащата нормативна уредба“, заявяват от Министерството на земеделието и храните.

Тази инициатива поставя основите на мащабна програма, която ще се разширява и в други региони на страната. За целта са необходими още средства, които НАЗ събира чрез продажбата на тениски, които може да откриете на Регистрация.

c