22 ноември - Ден на българската адвокатура
На 22 ноември се отбелязва Денят на българската адвокатура. На тази дата през 1888 година Петото Народно събрание приема първия адвокатски закон в България. Документът е утвърден с Указ № 342 на княз Фердинанд I, преподписан от министъра на правосъдието Димитър Тончев, подпечатан с държавния печат и регистриран под № 180.
Десетки са адвокатите, които са били премиери, президенти, народни представители, кметове и общински съветници. Стотици са допринасяли и допринасят за развитието на правната наука и практика, за развитие на нормотвочеството и правото.
Първият специален закон, регламентиращ адвокатската професия в страната, е изработен от бившия адвокат и министър на правосъдието д-р Константин Стоилов. Забележителни са споделените от него разсъждения за адвокатурата: “Адвокатството е наистина свободно звание; но понеже неговото упражнение се коснува всекидневно до най-жизнените интереси на обществото, то последното, както има право да изисква, щото възпитанието на децата да се поверява на добри и достойни учители, а болните да се лекуват от вещи и способни доктори, тъй също има право да изисква, щото ония, които се явяват пред съдилищата, да защитават честта, имота и живота на гражданите, напълно да отговарят на тая важна и деликатна длъжност. Ето защо, виждаме във всички цивилизовани страни да съществуват закони за адвокатите, които полагат на известен ценз желаещите да постъпят в това звание и които подробно регулират адвокатските действия.”
Според Закона “Всяко правоспособно лице може да търси и защитава своите права и интереси пред съда лично или чрез едно или повече от лицата, които имат право да бъдат повереници по чужди дела в съдилищата, т. е. на адвокатите се дава изключителното право за защита на интересите на съдещите се.”
Сведения за адвокатите и адвокатските помощници в Княжество България ни дава публикуваният им списък към 1 януари 1891 г. в Държавен вестник, който обхваща 488 имена.