18 ноември - Европейски ден за осведоменост за антибиотиците
На 18 ноември отбелязваме Европейския ден на осведомеността за антибиотиците. Той е обявен за такъв през 2008 година по идея на Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC).
Целта е да се повиши информираността на обществото относно рационалната антибиотична употреба. Всички инициативи, свързани с деня, са насочени към насърчаване на отговорното приложение на антибиотиците и популяризиране на здравните рискове, до които води антибиотичната резистентност в глобален мащаб. Според Световната здравна организация тя е една от десетте най-големи заплахи за общественото здраве, пред които е изправен светът. Причината е, че прекомерната и неправилна употреба на антимикробни лекарствени средства предразполага към развитието на устойчиви на медикаменти патогенни организми.
Антимикробната резистентност възниква, когато бактериите, вирусите, гъбичките и паразитите се променят с течение на времето и спират да реагират на лекарства, в това число и на антимикробните, каквито са антибиотиците, антивирусните, противогъбичните и антипаразитните средства, използвани за лечение на хора и животни.
Особено опасно е бързото развитие и разпространение на т. нар. „супербактерии“. Това са микроорганизми, които причиняват нелечими със съществуващите антибиотици инфекции. Така се възпрепятства ефективната превенция и терапия на много заболявания, някои от които - животозастрашаващи.
Антибиотиците са открити в началото на 20 век и до наши дни те са намалили значително смъртността от опасни инфекции, но от съществено значение е да се приемат при необходимост, по предписание и под контрола на лекар. В противен случай неправилната им употреба може да доведе до антибиотична резистентност и болести, причинени от резистентни бактерии, които всяка година отнемат стотици хиляди животи по света.