15 октомври - Световен ден на чистите ръце
На 15 октомври отбелязваме Световния ден на чистите ръце. Той се чества от 2008 г., която Общото събрание на ООН обявява за Световна година на хигиената. Всяка година в инициативата участват близо 200 млн. души от над 100 страни. Целта е да се популяризира съществената роля на добрата хигиена на ръцете като част от задължителната профилактика за предпазване от редица заболявания, някои от които животозастрашаващи.
Ако не се поддържат чисти, ръцете могат да бъдат един от най-големите преносители на болестотворни патогени между хората. Потенциалното заразяване се случва при директен контакт (напр. ръкостискане, докосване, целуване) или индиректно - при докосване на повърхности, до които преди това са имали допир заразоносители. Когато не се мият със сапун и вода, върху ръцете, които са били в контакт с телесни течности като секреция от носа, напр., както и със заразена храна или вода, банкноти, човешки или животински екскременти, попадат най-различни бактерии, вируси и паразити.
Доказано е, че правилната и редовна употреба на сапун и други измиващи средства може да спаси здравето и живота на милиони хора по света, като отстранява болестотворните организми, предизвикващи стомашно-чревни, респираторни и кожни инфекции, очни възпаления и др. и по този начин предотвратява разпространението им.
Важно е да знаем, че поддържайки добра хигиена на ръцете си, предпазваме както себе си, така и околните. Затова трябва да мием всичките им части – длани, пръсти и нокти, винаги, в продължение на поне 20 секунди с вода и сапун в следните ситуации: когато са видимо замърсени; след кихане или кашляне; когато се грижим за болен; преди хранене; преди, по време на и след приготвяне на храна; след ползване на тоалетна; след досег с животни или изпражненията им; след изхвърляне на боклука; след чистене; преди и след лечение на рана; след смяна на памперс; след контакт с пари и др.
Източник: Министерство на здравеопазването