Четвъртък, 28 ноември 2024

28.11.2024

Последвайте ни

120 г. от рождението на д-р Тодор Ханджиев – доайен на ученическото здравеопазване в Добрич

Основател е на Младежкия Червен кръст в Добрич. "Воюва" за създаване на първата безплатна трапезария за бедни ученици

Тодор Савов Ханджиев е роден на 30 ноември 1904 г. в Добрич. Основното си образование получава в родния си град, след което продължава образованието си във Варна. През 1930 година завършва медицина в Букурещкия университет – Медицински факултет, където защитава и докторската си степен.

На 7 август 1931 г. Българското културно общество назначава д-р Тодор Ханджиев като училищен лекар при Частните български гимназии и лектор по хигиена в гимназиалните класове в училищата в Добрич. Своя близо четиридесетгодишен стаж той посвещава на ученическото здравеопазване. Започва своята кариера със завиден ентусиазъм – в студ и дъжд, в кал и сняг, денем и нощем той се отзовава там, където има болен ученик, за което получава обичта на всички.

Пръв създава в училищата медицинските ученически фиши – мерило и показател за здравословното състояние на ученика. В тях в началото на всяка учебна година той вписва антропометричните данни от прегледа на всеки ученик, прекараните заболявания и направените имунизации. Още през първите си години на работа д-р Ханджиев получава признанието на българската общественост. В началото на своята кариера докторът настоятелно и страстно „воюва“ за откриването на безплатна трапезария за учениците в тежко материално състояние.

В негова статия, публикувана във в. „Ново единство“, бр. 198/3 окт. 1932 г., той споделя: „... В качеството си на училищен лекар, имах случая да обходя болшинството от учениците от нашите училища и се запозная с условията, при които те си приготвят уроците. На много места останах ужасен. Освен, че липсва каква и да е елементарна хигиеническа обстановка, те са принудени да учат на студено и с празни стомаси... Не рядко ми се е случвало да свестявам някои ученик или ученичка припаднали от глад...

До ден днешен ние нямаме никаква ученическа трапезария. Дали тази, тъй наречена „Златна Добруджа“, не може да изхрани 20-30 ученика? Въпрос, на който всякой би отговорил положително. Та кой не бе дал няколко килограма картофи, захар, ориз или боб?...  Аз мисля, че няма да срещнем човек, който да се противопостави и отрече нуждата и възможността да се открие трапезария, където поне веднъж на ден, да се даде ядене на нуждающите се ученици.... Откриване на трапезария е належащо!“

Този призив на лекаря към обществото е показателен, както за положението и условията на живот на българските деца – ученици, така и за онова благородно чувство – любовта към децата.

В късната есен на 1932 г. ученическата трапезария (безплатна) за най-бедните ученици е факт.

За един час седмично д-р Ханджиев става и преподавател, лекциите му включват обща и лична хигиена, полова просвета, кратки сведения за анатомията и физиологията на човека.  Неговите лекции са слушани с интерес от ученици, родители и граждани. Необходимостта от разпространение на здравни знания прераства в идея за създаване на „Български Народен университет“ в Добрич.

Д-р Тодор Ханджиев е и основател на Младежкия Червен кръст в Добрич. През 1940 г. Българския Червен кръст изпраща 30 униформи и санитарни чанти за членуващите в добричката организация.

Със своята дългогодишна работа д-р Ханджиев оставя незаличима диря в ученическото здравеопазване, защото както самият той е казвал: “ Не може да бъдеш училищен лекар, ако не обичаш децата, ако не живееш с техните битови и лични проблеми, ако не вникнеш в душевния им мир. Иначе ти просто ще си като чуждо тяло сред тях и ще загубиш завинаги доверието им!“.

За труда си е удостоен със звание „Отличник на МНЗ“, орден „Кирил и Методий“, значка „Отличник на БЧК“.

В Държавен архив  – Добрич се съхранява личния архивен фонд на д-р Тодор Савов Ханджиев. Той умира на 15 август 1993 г.

 Ани Донева, Държавен архив - Добрич

 

c