11 загинали и 119 пострадали при тежки катастрофи в област Добрич до септември 2024 г.
Пътната обстановка в Добрич остава сериозна в края на летния сезон, според данните на Сектор "Пътна полиция" към ОД на МВР Добрич. Главен инспектор Жулиян Минев, началник на сектора, споделя тревожната статистика: „От началото на годината регистрираните тежки пътно-транспортни произшествия са 96 – с 11 загинали и 119 ранени.“
Минев посочва, че ситуацията се е влошила в сравнение със същия период на миналата година. „Разликата е 1 ПТП повече, 7 загинали в повече и 2 ранени по-малко,“ коментира той.
„По наше наблюдение и по данни от камерите на АПИ, интензивността на движението по пътищата в региона е доста по-интензивна от миналата година – около 25-30% е увеличението. Това неминуемо влияе и на пътно-транспортната аварийност,“ споделя главен инспектор Минев. Допълнителен фактор е започналият ремонт на Дунав мост, който отклонява значителен тежкотоварен трафик към граничните пунктове край Дуранкулак и Кардам. „Това генерира формирането на опашки и на двата гранични пункта, които в някои дни достигат над 5 км,“ допълва той.
За да се справят с нарастващата аварийност, полицията в Добрич отделя значителен ресурс. „Всички униформени, налични технически средства за контрол са на пътя,“ обяснява Минев. „Ежедневно осъществяваме линеен контрол с полицейски наряди по всички главни пътища на територията на областта с цел нормализиране на движението, изваждането от движението на агресивни водачи и санкционирането им на място и намаляване предпоставките за настъпване на тежки пътни инциденти.“
Най-интензивен е трафикът по пътищата 1-9 ГКПП Дуранкулак в посока Варна, както и по пътя Добрич - Варна. „Когато има патрулен автомобил с трафика, водачите на МПС стават по-внимателни,“ отбелязва Минев.
Сред нарушителите на пътя се забелязват и много румънски водачи. „Повечето нарушители са българи, но доста нарасна броят на нарушителите от Република Румъния, които най-вече не спазват ограниченията за скорост и правилата за изпреварване,“ посочва Минев. Той обяснява, че румънските туристи често се движат групово и предприемат рискови маневри, създавайки опасност на пътя. „Най-често румънските туристи се движат групово, по два, три и повече автомобила и когато първият предприема маневра изпреварване, всички тръгват след него, без да имат необходимата видимост и създават предпоставки за ПТП,“ обяснява той.
За да се справят с тези предизвикателства, полицията е увеличила присъствието си на пътищата, а в дните от сряда до неделя има съвместни полицейски екипи с колеги от Румъния, което допълнително всява респект сред румънските водачи.
През последната седмица, Пътна полиция е извършила активен контрол, съставяйки 137 акта за административни нарушения и 598 глоби по фиш. „Установени са 8 водачи да управляват МПС под въздействието на алкохол, като в половината от случаите концентрацията е над 1,2 промила. Шест водачи са управлявали под въздействието на наркотици, а четирима са неправоспособни,“ информира Минев.
Техническите средства за контрол на скоростта също са използвани активно, като само за една седмица са установени 2022 нарушения.