Понеделник, 13 януари 2025

13.01.2025

Последвайте ни

Преиздадена е книгата на Яни Калиакрански „Легендата за 40-те калиакренски девойки“

През 2024 г. се изпълниха 80 години от трагичната гибел на Яни Калиакренски – писател, журналист и общественик, изцяло свързал живота си с Добруджанския край и радетел за свободна Добруджа.

Във връзка с тази годишнина, с подкрепата на Община Каварна, Националния исторически музей и на родолюбиви българи, е преиздадена историческата повест „Легендата за 40-те калиакренски девойки“ (1936) на Калиакренски.

Това е петата книга, която се тиражира в продължение на реабилитацията – обществена и литературна на Яни Калиакренски, след сборника му с разкази „Добруджанци“ (2020), повестта му „Суша“ (2021), сборниците с разкази „Смехът на Добруджа“ (2022) и „Неизвестните“ (2023), обобщава Атанас Димитров – АтаДим, чието дело е идеята, съставителството и издаването.

Един от съвременниците на писателя – Пенчо Пенев – пише за книгата във в. „Литературен глас“, г. 9, бр. 358, 9.06.1937 г., с. 7: „Една от тия безсмъртни легенди, които народната фантазия разукрасява в стихийния устрем на едно творческо видение, което няма равно на себе си по поетична красота и творческа мощ - ето, това е легендата за четиридесетте калиакренски девойки. (…) Трябва да бъдем благодарни на Я. Калиакренски, че е запазил тази чудно хубава легенда за Калиакра и Добруджа.“

Изданието е с предговор от изтъкнатия археолог и един от водещите специалисти по културата на късното Средновековие и директор на Националния исторически музей доц. д-р Бони Петрунова, която споделя: „Това не е точно роман, а по-скоро една романтична поема, която може да се сравни с музикална творба. Може би симфония за трагичната съдба на Добруджанското деспотство в края на XIV‐ия век. (…) Не мога да не отбележа, че този трагичен романтизъм, с който е написана книгата, едва ли ще бъде напълно разбран от съвременните поколения! Но това според мен е още една причина това произведение да бъде отново издадено и популяризирано. Не трябва да се забравя как са мислили хората, които са се борили и отстоявали правото да съществува България. Днес, след толкова години мир, ние приемаме някои неща за даденост и забравяме колко и какво дължим на всеки, който е дал живота си, за да се запази тази земя. (…) Като изследовател, който се докосва до костите на средновековните обитатели на Калиакра и всяка година открива нови послания от миналото, препоръчвам на читателите да отворят сърцата си за книгата на Яни Калиакренски. А ако някоя нощ, сред шума на вълните, им се стори, че чуват тъжните песни на калиакренските девойки, да се поклонят пред таланта на автора!“

Прекрасните илюстрации към книгата отново са дело на известния наш художник и карикатурист каварналията Любомир Михайлов.

Изданието е осъвременен вариант, съобразен с изискванията на съвременния български правопис, на издадената през 1936 г. в София, от книгоиздателство и печатница „Древна България“, книга.

Екземпляри от книгата ще бъдат предоставени безвъзмездно на всички читалища в Южна Добруджа, дн. в областите Добрич и Силистра. Също така и на всички регионални библиотеки в страната, както бе направено последните четири години и с книгите „Добруджанци“, „Суша“, „Смехът на Добруджа“ и „Неизвестните“.

Източник: Радио Варна

c