Певци от Румъния, Грузия и Южна Корея получиха стипендии за едногодишно обучение в Модена от фонд „Райна Кабаиванска“
Певците Андрей Миклея (Румъния), Бая Сеганалидзе (Грузия) и Сунхуан Дамиен Парк (Южна Корея) получиха стипендии за едногодишно обучение в музикален институт „Веки-Тонели“ в Модена по време на заключителния галаконцерт на майсторския клас на Райна Кабаиванска тази вечер. Събитието се състоя в Софийската опера и балет и бе в чест на 90-ата годишнина от рождението на оперната прима.
Райна Кабаиванска не присъства на концерта по здравословни причини, а стипендиите бяха връчени от изпълнителния директор на Нов български университет (НБУ) д-р Георги Текев. Стипендии за семестриално обучение в музикалния институт в Модена бяха отпуснати на Кристиян Христов (България) и Марта Ладзаро (Италия), а за индивидуално обучение с Кабаиванска - на Александрина Михайлова (България).
„Изборът на участници в майсторския клас беше много труден. Кандидатите бяха повече от 90. Прослушахме ги в два дни и изборът на 14 от тях действително беше сложен. Разбирате колко трудно беше да определи Райна Кабаиванска стипендиантите. Тук искам да кажа, че всички се представиха на едно високо равнище и тези, които не са наши стипендианти, надявам се догодина да бъдат“, каза д-р Георги Текев.
АРИИТЕ ОТ ГАЛАКОНЦЕРТА
По време на музикалната програма бяха представени увертюра от операта „Дон Жуан“ по Волфганг Амадеус Моцарт, дует на Сузана и Графинята от операта „Сватбата на Фигаро“ и ария на Дона Елвира от „Дон Жуан“ в изпълнение на Александра Михайлова (България) и Марта Ладзаро (Италия).
Прозвучаха още ариите на Дандини от „Пепеляшка“ и на Малкъм от „Жената от езерото“ по Джоакино Росини в изпълнение на Сунхуан Дамиен Парк (Южна Кореа) и Валерия Джирардело (Италия), ария на Неморимо от „Любовен еликсир“ по Гаетано Донциети, изпълнена Андреа Карта Мантиля (Италия), ария на Иван Сусанин от „Иван Сусанин“ по Михаил Глинка , представена от Андрей Миклея (Румъния).
Бая Сеганалидзе (Грузия), Александра Михайлова, Сунхуан Парк и Науон Лий (Южна Корея) изпълниха арии по произведения на Джузепе Верди. Сред тях бяха дует на Амнерис и Радамес от „Аида“, ария на Виолета от „Травиата“, ария на маркиз Поза от „Дон Карлос“, ария на Абигаил от „Набуко“ и квартет от „Риголето“.
По време на концерта бяха представени произведения на Шарл Гуно , Амилкаре Понкиели, Камий Сен-Санс и Джакомо Пучини в изпълнение на Кристиян Христов (България), Минсу Ким (Южна Корея), Марина Шахдинарова (Грузия), Донгхюн Ким (Южна Корея), Бая Саганелидзе, Рейналдо Дроз (Венецуела).
ЗА МАЙСТОРСКИЯ КЛАС И ШКОЛА „КАБАИВАНСКА“
Майсторският клас на оперната певица се провежда в НБУ от 2001 година по инициатива на д-р Георги Текев, изпълнителен директор и член на настоятелството на висшето училище. Първият клас се е състоял в залите на Националната художествена академия (НХА).
Два проекта съпътстват развитието на майсторския клас. Това са благотворителен фонд, който Райна Кабаиванска основава по идея на Блага Димитрова, наречен фонд „Райна Кабаиванска“ и „Школата Кабаиванска“.
По време на майсторския клас Райна Кабаиванска работи върху усъвършенстването на вокалната техника и актьорска интерпретация на участниците върху избрани от тях произведения. След подбор на най-добрите участници, те представят подбраните арии на галаконцерта с оркестъра на Софийската опера и балет, дирижиран от Найден Тодоров.
Както БТА писа, тази година Райна Кабаиванска е избрала 14 оперни певци от пет държави, като най-добрите между тях са отличени със стипендии от фонд „Райна Кабаиванска“ за обучение в Италия.
По-рано днес бе открита и изложба „Моите будители“, посветена на оперната актриса. Експозицията е подредена във фоайето на Софийската опера и балет.
Изложбата и концертът са част от поредица събития в рамките на „Годината на Кабаиванска“. По думите на Текев сред другите прояви в чест на Райна Кабаиванска са концерти в Париж, Лондон и на Античния театър в Пловдив, представяне на филмовата трилогия „Кабаиванска“, постановка на операта "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилеа, която ще се състои следващата година.