Община Добричка връчва днес годишните си награди
На тържествена церемония ще бъдат отличени кметства, училища, читалища, земеделски производители и носителите на две специални награди на кмета

Днес от 14:00 часа в зала „Добрич“ ще се състои официалната церемония по връчването на годишните награди на община Добричка. Отличията ще бъдат връчени на най-добре представилите се кметства, населени места с кметски наместници, детски градини, училища, читалища, арендатори, земеделски кооперации и животновъди. Предвидени са и две специални награди на кмета на общината.
Церемонията е част от програмата на Празника на община Добричка и 57-ото издание на Националния фолклорен събор „Песни и танци от слънчева Добруджа“. Музикален поздрав към отличените и гостите ще поднесе дует „ШИК“ – Виолета и Красимир Гюлмезови.
Фолклорният събор има близо шест десетилетия история. Началото му е поставено през пролетта на 1968 година в местността Славната канара край село Дебрене, където по инициатива на местната културна общественост е организирано събор-надпяване в прослава на хайдутството. През годините инициативата се утвърждава като един от най-значимите фолклорни форуми в страната, а през 1997 година с решение на Общинския съвет е обявена за официален празник на община Добричка.
Тази година в събора участват над 2500 изпълнители от цялата страна. На пет сцени ще се представят певчески групи, танцови състави, индивидуални изпълнители, обичаи и носии. За първи път една от естрадите е изцяло посветена на обработения фолклор, където ще се изявят и гостуващите състави от Украйна и Румъния, както и танцовата група „Канатица“ към общинската администрация.
Най-малкият участник във фолклорния форум е двегодишната Катрин Илиева от село Бранище, а най-възрастната – 91-годишната Мария Динева от село Одринци.
По традиция посетителите ще могат да разгледат и специално обособената занаятчийска чаршия, на която майстори и местни производители ще представят своите изделия и продукция.









