Изложба на Ема Йорданова и студия на д-р Росица Гичева-Меймари ще бъдат представени в София
Ема Йорданова представя деветата си самостоятелна изложба живопис. Експозицията ще бъде открита на 3 септември в столична бижутерска къща. Куратор на изложбата е д-р Росица Гичева-Меймари, информират организаторите на събитието.
На откриването на изложбата ще бъде представена и книга - студия на д-р Росица Гичева-Меймари, която представя и изследва творчеството на Ема Йорданова от „една нетрадиционна гледна точка, тази на невропсихологията на изкуството“.
„Названието на студията и изложбата „Синестезия“ отразява постепенното осъзнаване-откритие, което взаимно направихме с Ема, докато работихме по нейните изложби тази година – че тя е художник със синестезия (невропсихична особеност, при която стимулирането на едно сетиво предизвиква автоматично възприятие и на друго). Най-напред моята научна и естетическа интуиция ме поведе да разпозная-видя-чуя музика в нейните картини, а след това тя случайно разбра, че не всички хора възприемат визуалните образи с музика като нея, както и че тази невропсихична особеност е позната и добре изследвана в науката по света, включително във връзка с изобразителното изкуство“, разказва Гичева-Меймари.
Ема Йорданова е родена на 9. 12. 1994 г. в гр. Русе. През 2013 г. завършва Математическа гимназия „Баба Тонка“ в родния си град. През 2014 г. завършва подготвителна година на Foundation Diploma in Art and Design в Университета Ковънтри, Великобритания, но след това се налага да се завърне в България. В периода 2016-2019 г. се обучава в бакалавърска програма „Изкуствознание и артмениджмънт“ и майнър програма „Живопис и стенопис“ в Нов български университет, София. В майнър програмата неин ментор е проф. Николай Майсторов, а преподавателите ѝ са Станимир Божилов и доц. д-р Ралица Мирчева. Дипломира се като изкуствовед под научното ръководство на д-р Росица Гичева-Меймари с тема на бакалавърската теза „Иконография на елинския Дионис в предримска Тракия по българските земи“. В момента работи като художник на свободна практика в областта на живописта и рисунката.
/ВСР