Понеделник, 20 януари 2025

20.01.2025

Последвайте ни

Галерията в Добрич ще представи бележити български творци в изложбата "Земя"

На 23 януари в 17.30 часа в Художествената галерия в Добрич ще се открие изложбата "Земя", съобщават от културния институт.

През октомври 2024 г. Художествената галерия се включи във второто издание на проекта „Галерии. Колекции. Творби“ със селекция на тема „Земята“ от фонда си. Проектът е иницииран от Фондация „Поддържане на изкуството в България“ и Съюза на българските художници. В съвместна изложба в залите на СБХ на ул. "Шипка" 6 се представиха галериите на Бургас, Шумен, Варна и Добрич. Идеята е столичната публика да се срещне с галериите от страната чрез акценти от техните фондове, като фокусът е насочен към индивидуалния профил на съответната колекция, с препратка към историята на нейното създаване и развитие.

За 60-те години от създаването си основна тема за Добричката художествена галерия в събирателската и експозиционна дейност е земята и хората на Добруджа. Така дефинирана, темата е широка, многообхватна и е намерила пластична реализация в стотици творби, съхранявани във фонда. Тя дава възможност за философско, многопластово тълкуване, за поглед към историята на този край, за пресъздаване на пейзажа на Добруджа, земеделския труд в различните сезони, плодовете на земята и съвсем естествено предопределя тематичния обхват и профил на галерията.

Темата за Добруджа в изобразителното изкуство е особено важна и поради драматичната историческа съдба на региона и малкото запазени художествени произведения в периода 1913 г.  1940 г. Тя вдъхновява творци от различни поколения от страната и става повод за провеждане на големите национални общи художествени изложби „Земята и хората” в Добрич от средата на 60-те до края на 80-те години.

Произведенията, които са подбрани за изложбата, са на някои от най-големите имена в българската живопис: Иван Мърквичка, Владимир Димитров - Майстора, Александър Петров, Найден Петков, Васил Стоилов, Борис Денев, Ценко Бояджиев, Добри Добрев, Атанас Яранов, Ванко Урумов, Иван Стоилов – Бункера, Анета Дръгушану, Румен Гашаров, Светлин Русев, Петър Дочев, Кеазим Исинов.  Включена е и творбата „Жетвари в Добруджа“ на родения в Северна Добруджа Господин Желязков, както и „Воденица“ на Никола Тахтунов и „Есенен пейзаж“ на добричкия художник Ганчо Михайлов.

Настоящата колекцията представя стиловото многообразие и търсения в българското изобразително изкуство от 90-те години на XIX в. до 80-те години на XX в. и е обединена от темата за земята, което я прави интересна и значима от познавателна, професионална и изследователска гледна точка.

 

c