Четвъртък, 20 март 2025

20.03.2025

Последвайте ни

Добрич възроди традициите на Сирни Заговезни с кукерски игри и обичаи (СНИМКИ+ВИДЕО)

Във втория ден на март Добрич се потопи в магията на българските традиции, превръщайки централния площад и етнографския комплекс в сцена на древни обичаи. Стотици жители и гости на града се събраха, за да отбележат Сирни Заговезни – празник на всеопрощението и подготовка за настъпващите Великденски пости.

Тържествата започнаха на площад "Свобода", където внушителна група кукери от Професионалния фолклорен ансамбъл "Добруджа" изпълни традиционния ритуал за прогонване на злите сили. Облечени в пищни костюми, отрупани със звънящи чанове и носещи характерните страховити маски, те привлякоха погледите на множеството. Кукерското хоро бързо се разрасна, когато към него се присъединиха ентусиазирани граждани и деца от танцовия ансамбъл.

След зрелищното начало, празничното шествие се премести към Архитектурно-етнографски музей на открито "Стария Добрич", където посетителите станаха свидетели на цялостна възстановка на ритуалите, съпътстващи Сирни Заговезни. Особен интерес предизвикаха традиционните игри – хамкането (опит да хванеш с уста яйце или халва, вързани на конец), хвърлянето на стрели и прескачането на огън.

"Най-емоционалната част от празника несъмнено беше за най-малките," коментира Георги Стоянов, учител в местно училище. "Видяхте ли очите им, когато се редяха за хамкане? Това е жива история, която не може да се научи от учебниците."

Лена Кирилова, главен уредник в отдел "Етнография" при Регионалния исторически музей, обясни дълбокия смисъл на празника: "Неделя Сиропустна на всеопрощението е позната в народния календар като 'Прошка'. Според легендите, на този ден Земята и Небето си прощават, затова и хората трябва да последват примера – младите искат прошка от старите, младоженците от кумовете, децата от родителите".

Централно място в празника зае огънят – символ на новото слънце и възраждащия се живот през пролетта. Специално подготвената клада озари вечерното небе, а местните вярват, че докъдето достига светлината ѝ, там няма да пада градушка през годината.  

Програмата продължи с хоро на площада пред Часовниковата кула, в което се включиха хора от различни поколения. Според поверията, колкото по-високо скачат участниците в хорото, толкова по-високи ще израснат посевите през годината.

"Това е последното смесено зимно хоро преди Великите пости," обясниха по-възрастните хора. "В него се влага цялата енергия и жизненост на общността, преди да настъпи периодът на въздържание."

"Прощавай..." – "Простено да ти е..." – тези искрени и прости думи, превърнати в празничен ритуал, отекваха из улиците на стария град като напомняне за мъдростта на предците и важността на помирението в нашето съвремие. Стотици жители и гости на Добрич  присъстваха на отбелязването на Сирни Заговезни, за да вземат участие в кукерското хоро и отбелязването на Неделя Сиропустна на всеопрощението или Сирни Заговезни. Празникът бе организиран от Община град Добрич и Общински културен институт  – Добрич.  Празненствата започнаха с кукери от ПФА „Добруджа“ на площад “Свобода” и техния танц със звучните чанове. С тях и със страшните си маски те прогониха злите духове. Кукерите от ПФА “Добруджа” гониха злите сили в Добрич със своято кукерско хоро. В него се включиха граждани и децата от танцовия ансамбъл. Кукерите бяха с пищни костюми, отрупани със звучни чанове и страшни маски.

Ритуалът продължи с кукерски игри в АЕМО “Стария Добрич”, като част от възстановката на различни ритуали, свързани със Сирни Заговезни или Неделя Сиропустна на всеопрощението.

След това всички се отправиха към етнографския комплекс “Стария Добрич”, където се състоя възстановка на различни ритуали, свързани със Сирни Заговезни –  кукерски игри, сирнишка трапеза, хамкане, хвърляне на стрели, прескачане на огън и сирнишко хоро. Най-емоционален празникът бе за най-малките, които искрено се забавляваха с хамкането и прескачането на огън.

Магията и топлината на Прошка е свързана с огъня – символ на Новото слънце и възродения живот през пролетта. Колкото по-високи са сирнишките клади, колкото по-надалече огряват, толкова по-ясен знак ще дадат на Небето и ще пренесат животворната слънчева сила на земята. 

По традиция програмата бе в изпълнение на музиканти и танцьори от Професионалния фолклорен ансамбъл „Добруджа“ и деца от Представителна фолклорна танцова студия "Добруджа" с главен художествен ръководител Стоян Господинов, помощник-ръководител Данаила Петрова и ръководител на оркестъра Николай Иванов, както и кукери от Основно училище “Христо Ботев” в Добрич с ръководител Петър Спецов

c