Делегация на Банката за развитие сред първите посетили на нова експозиция в Двореца Балчик

Новата експозиция „Добруджанска младоженческа стая“ в Държавен културен институт „Културен център Двореца“ в Балчик посрещна своите първи гости още преди официалното си откриване.
Сред тях беше делегация на Банката за развитие на Съвета на Европа (CEB), която посети архитектурно-парковия комплекс в рамките на съпътстващата културна програма на Годишната съвместна среща на институцията за 2026 година. Тази година България е официален домакин на престижния международен форум.
По време на визитата гостите се запознаха с най-новото експозиционно пространство на Двореца, което представя градския бит в Южна Добруджа през 30-те и 40-те години на миналия век. Изложбата разказва историята на едно младо семейство в периода между традицията и модерността чрез автентични мебели, текстил, фотографии и предмети от всекидневието.
Експонатите са събрани благодарение на дарители и приятели на Двореца, които допринасят за съхраняването и популяризирането на културно-историческото наследство на Добруджа.
Като финансова институция, насочена към подкрепа на регионалното и социалното развитие, устойчивия туризъм и опазването на културното наследство, Банката за развитие на Съвета на Европа поставя специален акцент върху ролята на културните обекти за развитието на местните общности.
В този контекст Двореца и Университетската ботаническа градина в Балчик са представени като едни от емблематичните български обекти за висококачествен културен туризъм, които успешно популяризират страната пред международната общност.
Официалното откриване на експозицията „Добруджанска младоженческа стая“ предстои, а интересът към нея вече е факт, след като първите ѝ посетители бяха представители на една от водещите европейски финансови институции.










