5 години затвор за дилър на марихуана в Добрич, захапал полицай при арест
Според Апелативния съд присъдата е занижена, но при липса на прокурорски протест, тя не може да бъде увеличена

За 5 години ще бъде лишен от свобода мъж, подсъдим за държане с цел разпространение и за разпространение на високорисково наркотично вещество в Добрич, съобщават от пресслужбата на Апелативния съд. Деянието е в условията на опасен рецидив и на продължавано престъпление. Извършителят трябва да заплати и глоба в размер на 20 хиляди лв. Това реши Апелативен съд – Варна, след като извърши въззивна проверка на присъда на Окръжния съд в Добрич по отношение на 26-годишен мъж. Т. Маринов е бил признат за виновен от първата инстанция и за нанасяне на лека телесна повреда на полицейски служител. Подсъдимият е осъждан и преди за престъпления, свързани с наркотици.
Първоинстанционната присъда бе обжалвана от защитата. Адвокатът акцентира на малкото количество и ниската цена на наркотика, и поиска наказание под минималното. Прокурорът счита санкцията за правилна, тъй като се касае за трайно установени престъпни навици.
В анализа на доказателствената съвкупност, Апелативният съд извлече целта на държането на наркотичните вещества – за разпространение - от разпространената на свидетеля марихуана, от намерените в дома на дееца везна, контейнери с множество самозалепващи се пликчета и от разпределението в дози на марихуаната у Маринов при излизането му. По отношение на второто обвинение – доказано е, че подсъдимият е причинил лека телесна повреда на полицейския служител.
Макар да намери първоинстанционната присъда за законосъобразна, въззивната инстанция прие наложеното наказание за занижено. Т. Маринов се отличава с престъпна упоритост към този вид противоправни прояви. Осъждан е за идентични престъпления, включително с ефективна изолация, но тя не е дала резултат. „Подсъдимият не дава никакъв убедителен сигнал за реформиране на правното си съзнание към спазване на законите в страната“, посочва съдебното решение. Ниската стойност и количества на веществата не могат да смекчат степента на обществена опасност на престъплението. При липсата на прокурорски протест обаче горната инстанция не разполага с процесуален способ да увеличи наказанието.
Съдебният акт на Окръжен съд – Добрич бе изменен единствено в частта, с която електронна везна е била отнета в полза на държавата. Решението на Апелативен съд – Варна подлежи на касационна проверка от ВКС.










