Петък, 18 април 2025

18.04.2025

Последвайте ни

Защо всички носят върбови клонки днес? И какво общо имат палмите?

Днес хиляди православни християни в България отбелязват един от най-светлите пролетни празници – Цветница, известен още като Връбница. Храмовете в цялата страна ще се изпълнят с вярващи, които се стичат, за да вземат осветена върбова клонка – символ на победата на живота над смъртта, на възкресението и надеждата.

Празникът възпоменава тържественото влизане на Иисус Христос в Йерусалим, когато народът го посреща с палмови клони и възгласи „Осанна!“. В българската православна традиция, поради липсата на палми, върбовите клонки заемат тяхното място – не само като символ на онзи исторически момент, но и като част от дълбоко вкоренени народни вярвания.

Върбата е древен символ на живота и здравето. Тя е гъвкава, издържлива и бързо се възражда, затова я възприемаме като благословение в домовете си, споделят духовни лица.

След литургията, вярващите взимат осветените върбови клонки и ги отнасят в домовете си. Обикновено те се поставят до иконите или се закачат над входната врата, като според традицията пазят къщата от болести, злини и лоши духове. В някои региони на страната върбата се слага и в нивите – за плодородие.

Цветница е и празник на хората, носещи имена на цветя и растения – отбелязва се от десетки хиляди именници, сред които Цветелина, Росица, Лилия, Калоян, Явор, Виолета и други.

По стар обичай, в някои части на България момите пускат венци от върбови клонки по реката, за да гадаят за любов и бъдещ брак – една от малкото останали живи пролетни гадателски традиции.

Цветница е винаги в неделя – една седмица преди Великден, и дава начало на Страстната седмица, посветена на последните дни от земния живот на Христос.

c