Запознаха психолози, логопеди и ресурсни учители от Добрич с ритъм терапията
Обучение на психолози, логопеди и ресурсни учители от Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в Добрич се проведе на 28 и 29 ноември. Водещ беше Мартин Иванов от Институт за съвременно изкуство и терапия Libera, който повече от 18 години практикува тази терапия в България. Той е създател на метода „Ритъм карти ДЪГА“ и за първи път представен пред специалисти в област Добрич, съобщи Ралица Янушева– психолог в РЦПППО - Добрич.
Ритъм терапията е иновативен метод, който използва ритъма като инструмент за подобряване на физическото, емоционалното и психическото здраве. Тази терапевтична практика се базира на идеята, че ритъмът е универсален и дълбоко вкоренен в човешката природа. От ритъма на сърцето до ритмите в природата, той е навсякъде около нас и в нас. Ритъм терапията се стреми да създаде хармония и баланс, използвайки тези естествени ритми.
Мартин Иванов запозна психолози, логопеди и ресурсни учители с основните фактори на ритъма – темпо, динамика и тембър, тяхното приложение и значимост. Специалистите се докоснаха до различните видове и групи барабани и ударни инструменти.
Ритъм терапията е сравнително нов метод на терапия, подходящ за деца с различни увреждания, деца от аутистичния спектър, деца в риск, в нужда или без родители, както и за възрастни с различни травми и заболявания.
В практическия уъркшоп Мартин Иванов представи различни ритъм техники и упражнения, свързани с ритъм терапията и ритъма като средство за общуване. Специално внимание беше отделено на метода/игра Ритъм карти „ДЪГА“ като подробно бяха разяснени причините и мотивите за създаването им. В тях се предлагат елементи от ритъм терапията, които могат да се прилагат в ежедневната практика, без да са необходими музикални инструменти или опит и да се използва ритъма с цел физическо, умствено и емоционално развитие на децата и учениците. Под формата на забавление се развиват математически способности и речеви умения.
Още специалистите разиграха различни игри с ритъм картите по зададени казуси и научиха за възможните подходи, които да прилагат при употребата им.
Тези знания психолози, логопеди и ресурсни учители ще прилагат занапред в работата си с деца и ученици със специални образователни потребности от област Добрич.