Събота, 29 март 2025

29.03.2025

Последвайте ни

Светът отбелязва Деня на хората със синдром на Даун

На 21 март отбелязваме Международния ден на хората със синдром на Даун. На този ден хората по света обуват различни шарени чорапи в знак на съпричастие и подкрепа за "различните" хора със синдрома.

Английският невролог и фармацевт Джон Лангдън Даун, чието име носи синдромът в наши дни, описва през 1866 първия случай на този синдром, като самостоятелен, разграничен от останалите заболявания и увреждания. Той въвежда и термина „монголизъм“, като нарича болните „монголоидни идиоти“, поради типичните им заоблена форма на лицето и очи във форма на бадем – белези, присъщи на монголоидната раса. Тези оприличавания днес се смятат за дискриминиращи и вече не се използват от специалистите. 

Едва през 1959 г., 63 години след смъртта на Даун, френският генетик Жером Льожон установява причините за синдрома: той открива, че във всяка клетка на носителите на синдром на Даун има по 47, вместо обичайните 46 хромозоми, т.е. при една от хромозомите се наблюдава утрояване (тризомия) вместо удвояване, но не успява да открие коя е тя.

По-късно се доказва, че изменението настъпва именно в 21-вата хромозома. Изследванията на механизмите на образуване на тризомията сочат, че синдромът на Даун се унаследява.

За първи път този ден е отбелязан по време на световен симпозиум по инициатива на Европейската и Международна асоциации с цел превенция и помощ на хората със синдрома на Даун, който се провежда в Палма де Майорка през 2006 година.

Всяко дете със синдром на Даун има реален шанс да води един пълноценен и сравнително независим живот. Осигуряването на необходимите медицински и физиотерапевтични грижи, целенасочените занимания още от първите дни на бебето, всекидневният контакт с любящи близки, помощта на специалисти логопеди и психолози стимулират разгръщането на възможностите на тези деца. Хората със синдром на Даун могат успешно да се реализират във всички области на живота. Децата успешно се справят в училище, младежи се обучават във висши учебни заведения, работят, изявяват се в сферата на изкуствата – стават художници, музиканти, артисти.

c