Срещу насилието над животни и за навременна кастрация протестираха в Добрич (ВИДЕО+СНИМКИ)
За втори път в Добрич граждани се събраха пред Съдебната палата, за да изразят своите искания за по-строги наказания за насилниците на животни, промяна на законовата квалификация, според която животните се третират като „движима вещ“, както и за повече средства за кастрация на безстопанствени котки. Те настояха също за навременното извършване на тези манипулации преди размножителния период.
„Считам, че един от основните проблеми с огромния брой безстопанствени животни произлиза оттам, че те не се размножават просто сами, а най-вече биват изхвърлени от необразовани хора, които не знаят, че животните трябва да се кастрират. По този начин не ги осакатяваме, а напротив – помагаме им, защото след кастрация животното се чувства много по-добре и по-щастливо. То вече мисли само за себе си и животът му се променя“, посочи Ивелина Добрева.
Тя подчерта, че промяната в живота на едно безстопанствено животно променя и живота на хората, облика на града и цялото общество. Добрева изрази мнение, че хората, които хранят бездомните животни, не носят вина, и призова онези, които се противопоставят на това, да се поставят на мястото на самите животни. Тя допълни, че голямата популация на безстопанствени животни води до разпространение на болести и в крайна сметка – до мъчителна смърт.
„Предвидените наказания в Наказателния кодекс не обхващат напълно жестокостта на последните случаи и смятам, че дори предложените законови промени са недостатъчни. В момента е внесено предложение за максимално наказание от 10 години ефективна присъда. В момента има публикуван законопроект и ние, като граждани, можем да дадем своите становища до 4 април“, каза Блага Давидова. Тя подчерта, че според българското законодателство животните се третират като „движими вещи“ и призова за промяна в тази правна дефиниция.
„Този случай е безпрецедентен – проява на жесток садизъм. Не сме си и помисляли, нито сме сънували дори, че подобно нещо е възможно. Нашите закони са писани от хора с нормално, праволинейно мислене, докато престъпленията се извършват от хора с изкривено мислене. Именно затова съществува разлика между предвидените наказания и реалната жестокост на тези престъпления“, заключи тя.