Понеделник, 31 март 2025

31.03.2025

Последвайте ни

Най-високи са цените на земеделска земя в област Добрич, сочи анализ на БАСЗЗ

Председателят на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ) Евгений Орашъков представи актуални данни за пазара на земеделска земя в различните региони на България. Според анализа, Североизточният район, който включва областите Търговище, Варна и Добрич, показва значителни различия в цените на земята.

Особено внимание привлича информацията за област Добрич, която се откроява с най-високите цени в този регион. Докато в част от област Търговище цените достигат около 1600 лева за декар, в Добрич те са сред най-високите в Североизточна България - около 3 000 лева за декар.

По думите му земеделските производители са се убедили в предимствата да обработват собствена земя и са останали на повечето места основни купувачи, но са много селективни в покупките си. В повечето случаи купуват в землищата, в които работят. При текущата конюнктура повишение на цените на земята в краткосрочен план не се очаква, каза председателят на БАСЗЗ.

Той цитира данни от аграрния доклад за 2024 г., според които площта със селскостопанско значение у нас е 52,1 млн. дка, обработваните земи са 34,7 млн. дка, като необработените земи са 2,1 млн., което е 3,9 процента от площта със селскостопанско значение. Цифрите са константни, с малки промени в последните години. Това показва, че потенциалът на обработваемите земи в България е постигнат и не се очаква да се вкарат нови земи като земеделски, обясни Орашъков.

По отношение на състоянието на пазара на земеделски земи той посочи, че в последните две години са настъпили сериозни промени, като от прогнозируем той се е превърнал в силно фрагментиран и локален пазар за по-голямата част от страната. Спад на покупните цени има до 20 процента, но на различните места положението е различно. Председателят на БАСЗЗ допълни, че част от корпоративните купувачи са се оттеглили и причините за това са няколко - войната в Украйна, Зелената сделка, цените на пазарите на зърнени и маслени култури от началото на войната. По думите му голямо влияние в България е оказал и климатът, който в последните години се характеризира със засушаване.

Орашъков подчерта, че пазарът на земеделска земя през последната година е претърпял сериозни промени - от прогнозируем той се е превърнал в силно фрагментиран и локален пазар. Основните купувачи остават земеделските производители, които са станали изключително селективни при покупките си и предпочитат да купуват земя в районите, където вече работят.

В контекста на настоящата пазарна конюнктура, експертите от БАСЗЗ не очакват повишение на цените на земеделската земя в краткосрочен план.

c