Вторник, 16 декември 2025

16.12.2025

Последвайте ни

18-ти май Ден на българските зоопаркове

На 18 май се отбелязва професионалният празник на всички служители в зоологическите градини в България. Събитието се чества от 2008 година насам и е посветено на приноса на зоопарковете в опазването на биологичното разнообразие, образованието и грижата за животните.

В България днес функционират 15 лицензирани зоологически градини. По случай празника, в повечето от тях се организират разнообразни събития за посетителите – информационни кампании, демонстрации, открити уроци и специални програми за деца.

Един от примерите за модерна грижа и иновативен подход към отглеждането на животни е Центърът за защита на природата и животните в Добрич. Той е създаден по българо-швейцарски проект и официално открит през 2003 г. Разположен на площ от 162 декара с дългогодишна растителност, центърът предлага условия, максимално близки до естествената среда на животните.

В него се отглеждат над 530 животни от 82 вида, сред които редки и защитени – като коне на Пржевалски, зубри, еноти, носати мечета, лами и щрауси. Животните живеят в открити или полуотворени пространства, а не в класически клетки. На територията на зоопарка има и специално изградено езеро с водоплаващи птици, включително щъркели и пеликани.

c