Йотова–Вълчев увеличават подкрепата си с 15 хиляди гласа в област Добрич
Двойката печели и осемте общини и 342 от 349 секции. На балотажа участват със 7743 души повече

Илияна Йотова и Кирил Вълчев затвърждават преднината си в област Добрич на втория тур на президентските избори. При 100% обработени протоколи двойката получава 28 193 гласа, или 71,82%, срещу 9939 гласа — 25,32%, за Андрей Гюров и Георги Кандев.
Разликата между двете двойки е 18 254 гласа и 46,50 процентни пункта. „Не подкрепям никого“ са избрали 1123 души — 2,86%.
На първия тур Йотова–Вълчев спечелиха областта с 13 186 гласа и 41,87%. Гюров–Кандев получиха 6611 гласа и 20,99%, а трети бяха Костадин Костадинов и Петър Волгин с 5085 гласа и 16,15%.
Между двата тура подкрепата за Йотова–Вълчев нараства с 15 007 гласа, а за Гюров–Кандев — с 3328. Вотът „Не подкрепям никого“ се увеличава от 1085 на 1123 гласа, но делът му намалява заради по-голямото участие на балотажа.
Йотова–Вълчев отново печелят във всичките осем общини. Най-високият им резултат на втория тур е в Добричка — 77,54%, а най-ниският — в Добрич — 68,94%.
| Община | Йотова–Вълчев, първи тур | Йотова–Вълчев, балотаж | Гюров–Кандев, първи тур | Гюров–Кандев, балотаж |
|---|---|---|---|---|
| Балчик | 1311 / 42,24% | 2962 / 75,41% | 583 / 18,78% | 858 / 21,84% |
| Генерал Тошево | 1115 / 49,84% | 2139 / 76,26% | 325 / 14,53% | 582 / 20,75% |
| Добрич | 6365 / 38,33% | 14 157 / 68,94% | 3970 / 23,91% | 5783 / 28,16% |
| Добричка | 1915 / 51,81% | 3494 / 77,54% | 468 / 12,66% | 889 / 19,73% |
| Каварна | 904 / 38,87% | 2078 / 71,07% | 529 / 22,74% | 766 / 26,20% |
| Крушари | 372 / 55,86% | 538 / 76,20% | 73 / 10,96% | 141 / 19,97% |
| Тервел | 795 / 40,58% | 1990 / 72,76% | 493 / 25,17% | 677 / 24,75% |
| Шабла | 409 / 45,65% | 835 / 74,82% | 170 / 18,97% | 243 / 21,77% |
Най-голямото увеличение на процентния резултат за Йотова–Вълчев е в Балчик — с 33,17 процентни пункта. Най-много допълнителни гласове двойката получава в Добрич — 7792.
По протоколите на балотажа са гласували 39 331 души срещу 31 588 на първия тур, или със 7743 повече. При еднаква методика — подписи спрямо списъците с дописаните избиратели — участието нараства от 18,43% на 23,01%.
| Община | Гласували на първия тур | Гласували на балотажа | Участие на първия тур* | Участие на балотажа* |
|---|---|---|---|---|
| Балчик | 3122 | 3940 | 17,75% | 22,36% |
| Генерал Тошево | 2259 | 2813 | 18,41% | 22,91% |
| Добрич | 16 613 | 20 542 | 20,98% | 25,92% |
| Добричка | 3717 | 4538 | 18,21% | 21,53% |
| Каварна | 2331 | 2927 | 18,97% | 23,82% |
| Крушари | 677 | 714 | 13,18% | 13,85% |
| Тервел | 1965 | 2737 | 9,41% | 13,94% |
| Шабла | 904 | 1120 | 25,03% | 30,97% |
| Област Добрич | 31 588 | 39 331 | 18,43% | 23,01% |
Изчисление по протоколите: гласували според подписите спрямо избирателите в първоначалните списъци и дописаните в изборния ден.
Шабла е с най-високо участие и на двата тура и с най-голямо увеличение в процентни пункта. В Крушари ръстът е най-малък — само 37 допълнително гласували.
Областният резултат обаче не означава еднакъв вот навсякъде. Йотова–Вълчев печелят в 342 секции, Гюров–Кандев — в шест, а в една резултатът е равен.
Секциите с победа за Гюров–Кандев са в Присад, Ломница, Фелдфебел Денково, Главанци, Градница и Попгруево. Равенството е в секция №082800086 в ОУ „Панайот Волов“ в Добрич — по пет гласа за всяка двойка.

Сред най-отчетливите промени е Фелдфебел Денково. Там Гюров–Кандев увеличават подкрепата си от десет на 107 гласа, а гласувалите нарастват от 39 на 129 души. В Присад двойката печели с 25 гласа, след като на първия тур не е получила нито един, а местен победител тогава е била двойката на Радостин Василев.
На другия полюс е секция №081700004 в Каварна, където гласувалите намаляват от 48 на 24. В две секции в ОУ „Панайот Волов“ в Добрич на балотажа участват съответно девет и десет души.
Най-високият секционен дял за Йотова–Вълчев е в Захари Стояново — 96,15%, или 25 от 26 гласа. Този пример показва защо процентите в малките секции трябва да се разглеждат заедно с абсолютните стойности.
Промяната между двата тура очертава разширяване на подкрепата за двете финалистки двойки и по-голямо участие. Самите сборове обаче не показват към кого са се насочили конкретните избиратели на отпадналите кандидати.
Защо числата за активността се различават от съобщените в изборната вечер? Оперативната информация беше за 39 327 гласували и 23,04% активност. Сборът по публикуваните протоколи е 39 331 гласували, а използваната тук основа включва и дописаните избиратели. Двата вида данни не бива да се смесват при сравнение между туровете.









