Събота, 29 март 2025

29.03.2025

Последвайте ни

В Деня на поезията: Авторката с добруджански корени Валенти и нейните предизвикателства в Рим

Александрина Валенти е поетеса и графичен дизайнер, учила и работила в Рим. Авторката има добруджански корени - нейната баба е от с. Преспа, а дядо й - от с. Дропла (община Балчик). В Деня на поезията Валенти е представена от Мария Добрева от фондация „Вигория“.

В рамките на по-малко от една година в Рим се случиха две събития свързани със съвременната българска поезия. И двете събития са обединени от едно и също име – Александрина Валенти. 

На 21 март 2024 г. Световният ден на поезията в Европа е отбелязан по-специално – чрез събитието „Европа в стихове“, проведено в Рим. В него вземат участие 16 европейски страни, чрез свои представители – автори в областта на лириката. Когато поканата за представяне на България в тази инициатива е отправена към Александрина Валенти, тя, въпреки своята младост, вече е един оформил се творец в областта на културата. Тази покана, споделя поетесата, „не е просто изява – за мен тя беше сбъдната мечта в най-любимия ми град на света, Рим, и пътешествие към нови измерения на изкуството и вдъхновението“. Може да се каже, че Александрина дълго се е „подготвяла“ за това събитие – пише от ученически си години, нейната чувствителност към заобикалящите я събития и умението й да се изразява вълнуващо, я открояват.

Родена на 24.04.1992 г. в морската столица Варна, Александрина завършва средното си образование във Варна – 4. ЕГ „Фредерик Жолио-Кюри“ с профил испански език, след което завършва бакалавърска програма по Журналистика в София. Магистърска степен „Визуални изкуства“ полага успешно в Rome University of Fine Arts, Рим, Италия. Има над 10-годишен опит като графичен дизайнер, работи като арт директор, притежава собствено дизайн студио, рисува, пише, фотографира, режисира. Нейни стихове са публикувани в редица онлайн и печатни издания за поезия. Автор е на текстове на успешни музикални проекти. С дебютната си стихосбирка „Амаркорд”* („Спомен“ в превод от ит. ез., диалектна дума) печели Специалната награда за поезия на Съюза на българските артисти в Националния литературен конкурс „Георги Черняков“ (2019). Има награда „Пурпурно перо” (2022) за кратка проза (текстът-победител присъства в края на настоящата й втора стихосбирка „Бривидо“ ( „Тръпка“ в превод от ит. ез.). За Александрина и стихосбирката ѝ „Бривидо“ Елин Рахнев – редактор на книгата, пише: „С меланхолично-празничен жест конструира сбъдването и несбъдването, теченията и стеченията, тъгата и възторга. Превъзмогва ги до синьо в себе си. Прави го акустично, акапелно и важно. С тотален апарт* към света. Без да се стеснява от околните. И всичко това – за да реставрира любовта във всичките ѝ форми. Без изключение“. (2)

Именно със стихосбирката „Бривидо“ се представя Александрина през март 2024 г. в Рим. Всеки от 16-е поети чете стихове на родния си език, а на екран те се превеждат на италиански. Още тогава нейни приятели й предлагат да преведе цялата стихосбирка на италиански.

Но връщайки се в България, натовареното й ежедневие не дава пролука, за да реализира тази идея. Минават няколко месеца и съдбата й отрежда още един неочакван щастлив шанс. Предлагат й да работи в учебното заведение, където е завършила магистърска степен и тя приема. От август 2024 г. отново е в Рим. Работа и творчески ангажименти запълват времето й.

На 14 февруари 2025 г., в самото сърце на Рим – Палацо Валентини, едно вълнуващо културно събитие отбелязва нов етап в представянето на българската литература на международната сцена. В престижната зала Сасоли е представена любовната поетична книга „Бривидо“ на Александрина Валенти, в превод на италиански от Деница Стефанова.

Събитието е част от литературната инициатива Autrici Autori in Vetrina, създадена и водена от Лучия Милячио и Барбара Култрера. Специален гост и участник в събитието е известният италиански актьор, автор и телевизионно лице Джиджи Мизефери, който завладя публиката с емоционално и въздействащо представяне на избрани откъси от книгата

На литературната среща, в продължилата час и половина среща, публиката задава въпроси към младата поетеса, а диалогът между Александрина Валенти и присъстващите лица, разкрива дълбочината на нейната поезия, философските и житейските ѝ възгледи.

Високата оценка на стиховете на Александрина Валенти е достойна оценка и за самата авторка като артист с разностранни прояви в изкуството – дизайн, рисуване, фотография, режисура и писане. Художественото оформление на стихосбирката е също нейно дело.

Интересен и символичен детайл е и съвпадението – Александрина Валенти представи своята книга именно в Палацо Валентини, в деня на любовта – 14 февруари. Сякаш Вселената бе подготвила този специален миг, в който изкуството и съдбата се преплитат по неповторим начин. За първи път български автор получава възможността да бъде представен в този формат и на това престижно място, което изисква одобрение от Община Рим. Така на 14  февруари 2025 г. Палацо Валентини се превърна в сцена на един вълнуващ празник на поезията, на любовта и културното сътрудничество между двете държави.

c