Ученици от Добрич участваха в международна спортна мобилност по „Еразъм+“ в Румъния

В периода 14-19 юни ученици и учители от Спортно училище „Георги Стойков Раковски“ и Професионална гимназия по ветеринарна медицина „Проф. д-р Георги Павлов“ гр. Добрич взеха участие в международна мобилност по проект „PASS - Attack, Shoot, Score!“, финансиран по програма „Еразъм+“ (KA210-SCH). Домакин на третата партньорска среща беше Спортно училище „Флорин Флешериу“ в гр. Себеш, Румъния, а в дейностите се включиха и ученици от Спортна гимназия „Генчлербирлиги“ в Анкара, Турция.
Проектът обединява училища от България, Румъния и Турция с общата цел да насърчава спорта, здравословния начин на живот, междукултурния диалог и европейските ценности сред младите хора.
През шестте дни участниците се включиха в разнообразни спортни, образователни и културни дейности. Още в първия ден българските и турските гости посетиха ферма за щрауси и природния феномен Ръпа Рошие - една от най-впечатляващите природни забележителности в района на Алба.
Програмата продължи с приятелски срещи по футбол и хандбал между отборите на България, Румъния и Турция. Учениците от двете български училища достойно представиха Добрич в спортните надпревари, демонстрирайки умения, спортсменски дух и отлична работа в международна среда.
Освен спортните дейности, участниците работиха по езикови и образователни задачи, свързани със спорта. Те представиха известни спортисти от своите държави, участваха в интерактивни викторини и изработиха илюстрован спортен речник. Тези дейности допринесоха за развитието на комуникационните и междукултурните умения на учениците.
В рамките на мобилността младите хора посетиха и едни от най-известните исторически и културни обекти в Румъния. Сред тях бяха крепостта Алба Каролина в Алба Юлия, Националният музей на обединението, Катедралата на обединението, както и забележителностите на Сибиу - дворецът Брукентал, музеят АСТРА, Евангелската катедрала и Кулата на съвета.
Особено вълнуваща за учениците беше срещата с футболиста футболистът Ръзван Фетица от Спортен клуб „Униря“ - Алба Юлия. По време на разговора той сподели своя опит и подчерта, че успехът в спорта се постига чрез постоянство, дисциплина, талант и много труд.
Мобилността завърши с междукултурна вечер, на която учениците представиха песни, танци и традиции от България, Румъния и Турция. Събитието се превърна в истински празник на приятелството и културното многообразие.
„Участието на двете добрички училища в проекта е още едно доказателство, че програма „Еразъм+“ създава възможности за обучение, развитие и международно сътрудничество. Чрез спорта младите хора не само усъвършенстват своите умения, но и изграждат ценности като толерантност, уважение и работа в екип“, подчерта Христо Милушев, координатор на проекта за ПГВМ „Проф. д-р Георги Павлов“ - Добрич.
„Проектът „Pass, Attack, Shoot, Score!“ показва, че спортът е универсален език, който успешно свързва млади хора от различни държави и култури, създавайки нови приятелства, споделени преживявания и незабравими спомени за цял живот“, допълни Йордан Дейков, координатор на проекта за Спортно училище „Георги Стойков Раковски“ - Добрич.















