Вторник, 16 юли 2024

16.07.2024

Скаутменът на Добруджа 07 Лилиян Тронков вдигна европейската титла

Националният отбор на България по волейбол за жени до 18 години е новият европейски шампион, след като надигра Белгия с резултат 3:0 гейма (25:15, 28:18, 28:26) в зала „Поливалент“ в румънския град Блаж.

Скаутменът на „Добруджа 07“ Лилиян Тронков е част от щаба на воденият от Антонина Зетова тим на България.

Във финала на шампионата в Румъния и Гърция воденият от Антонина Зетова тим на България победи с 3:0 (25:15, 25:18, 28:26) Белгия и за пръв път в историята България има европейски шампионки при подрастващите. Последният подобен успех за българския волейбол в женското направление бе през 1981 година, когато женският национален отбор стана европейски шампион в София.

Срещата в румънския град Блаж премина изцяло под контрола на българския отбор, който бе повече от категоричен и в трите гейма. Всичко в играта на българските се получаваше още от самото начало, а националките имаха предимство в атака, на блокада, на сервис и в защита.

По време на европейското първенство България победи последователно Германия, Турция, Полша, Литва, Финландия, Гърция, Италия и Белгия, а единственото поражение дойде от Унгария в пет гейма в последната среща от груповата фаза.