Съмнения за нагласена обществена поръчка и по-скъпи електробуси в Добрич (ВИДЕО)
КЗК казва, че поръчката е законна. Проверка на Йордан Апостолов обаче сочи, че Общината ще плати над 1,5 млн. лв. повече за деветте електробуса
На 23.02.2022 г. четири нови турски електробуса „KARSAN“ бяха представени в базата на „Градски транспорт Добрич“ ЕООД в Добрич. Превозните средства и зарядните станции към тях са закупени по проекта на Общината „Развитие на интегрирана система на градския транспорт на Добрич“, финансиран по Оперативна Програма Региони в растеж". По информация на производителя пробегът на един електробус „KARSAN“ е около 210 километра. 481 134,30 лева с ДДС струва всеки един от четирите електробуса. Общата стойност на договорите възлиза на 1 632 247 лева без вкл. ДДС, става ясно от офертата на „БулБус Трейд“ ООД. Тя е и единствен кандидат по обявената обществена поръчка.
Електромикробусите са KARSAN JEST, каквито две години по-рано турската компания демонстрира в Добрич и дори кметът Йордан Йорданов подкара един от тях. Те са с обща дължина 5.8 м, максимална мощност 125/170 kW/hp и максимален пътнически капацитет - общо седящи и правостоящи места – 21 + шофьор.
След като електробусите тръгнаха по улиците на Добрич стана ясно, че с едно зареждане могат да изкарат само половин смяна. „Това е проверен факт. Тъй като електро автобусите са закупени с възможно най-малката батерия от 85 киловата, за да се постигне максимално ниска цена на доставка, съответно после да имаме максимално висока цена в обществената поръчка“, коментира в интервю за Про Нюз Добрич председателят на ПК по бюджет и финанси Йордан Апостолов.
През лятото на 2023 г. става ясно, че Община град Добрич възнамерява да кандидатства в партньорство с Община Добричка и „Градски транспорт Добрич“ ЕООД с проект по процедура „Екологосъобразна мобилност“ с финансиране от Механизма за възстановяване и устойчивост. Добрич възнамерява да кандидатства за закупуването на максимум 6 електрически автобуса и зарядни станции за тях.
На 24.08.2023 г. на извънредно заседание Общинският съвет дава съгласие Община град Добрич да кандидатства с предложение за изпълнение на инвестицията.
На 4.10.2023 е обявена обществена поръчка от Община град Добрич за доставка на 8 нови електробуса и 4 зарядни станции. Превозните средства трябва да са дълги до 10,5 м, високи до 3,5 м и широки под 2,5 метра. Пределната сума за поръчката е 6,1 млн. лв. Крайният срок за подаване на офертите е 28 ноември 2023 г. В този срок постъпват три оферти - от Българска автомобилна индустрия ЕАД - 5 090 400 лева, Чериът моторс АД - 6 080 000 лева, Консорциум "Автобуси грийн мобилити" - 5 562 000 лева, като цените са без ДДС.
На 22 декември 2023 г. обаче тази процедура е прекратена от Общината. Мотивът „поради установени нарушения при откриването и провеждането ѝ, които не могат да бъдат отстранени, без това да промени условията, при които е обявена процедурата“.
На 26 април 2024 г. е обявена нова обществена поръчка, като срокът за подаване на оферти е 4 юни 2024 г. Условията на поръчката обаче са драстично променени. Община Добрич вече не иска електробуси с дължина до 10,5 м, а с дължина от 5 до 6 м. Другата промяна е в изискването за височина на пода. Търси се височина на пода при обслужващата врата не повече от 270 мм, докато при предната поръчка е била 340 мм
На 27 май 2024 г. в КЗК е подадена жалба от "Българска автомобилна индустрия" ЕАД срещу решението за откриване на новата обществена поръчка.
Според жалбата възпрепятстването на конкуренцията е предизвикано от изключително ограничителната и необичайна за пазара на електробуси дължина от 5 000 mm до 6 000 mm. Според информацията на БАИ изискването може да бъде покрито на практика само от електробус модел ”е Jest”, с дължина от 5 845 mm на турския производител kARSAN. В жалбата се отбелязва, че прекратяването на предходната поръчка не би било толкова смущаващо, ако в резултат на това поведение на Община Добрич не са били станали публично известни ценовите предложения на тримата участници в нея. Според жалбата условието за дължина на електробусите да не е повече от 6 метра е сериозно ограничение на конкуренцията, като това се потвърждава и от статистиката, публикувана в Интернет изданието Allied Market Research, посветено на проучването на пазара на електрически автобуси с десетгодишен период на проучванията и прогнозите (2021-2031 г.)
От Община Добрич се мотивират, че дължината е определена на база маршрута, по който ще се движат закупените електробуси и цялостната инфраструктура на града. Спецификата на улиците, по които ще минават-ширина, дължина, наличие на остри завои, мостове, както и организацията на движение по тях. ще обслужват линиите с остри завои и тесни пътни платна.
КЗК оставя без уважение жалбата, като се мотивира, че всяка обществена поръчка се провежда, за да удовлетвори точно определени нужди на възложителя и само той може да определи как точно ще се постигне това, включително като въведе конкретни изисквания към участниците. У?частниците в обществената поръчка са тези, които следва да се съобразяват стриктно с изискванията на възложителя, а не той с тях, отрежда КЗК. И посочва няколко компании в света, които също произвеждат електрически автобуси с дължина под 6 м.
Очаквано за поръчката има само един кандидат - Бутик България ЕООД. Комисията, която разглежда офертите, е в състав Велина Трифонова – главен експерт в отдел „Правно обслужване и обществени поръчки“, и членове Цветан Павловски – главен експерт „Информационно обслужване“ и Явор Георгиев – младши експерт ИТО, ОМП, ЗБА. След оценка на единствената оферта на 5 август 2024 г. те предлагат на възложителя – кмета на Община Добрич Йордан Йорданов, да сключи договор с Бутик България ЕООД.
Фирмата предлага цена от 659 172,00 лв., без ДДС за електробус и 2181.50 без ДДС - за зарядна станция. Офертата е за общо 5 950 000 лева, без ДДС или 7 140 000 лева с ДДС.
Проверка в Търговския регистър показа, че Бутик България ЕООД е регистрирана на 26.06.2020 г. в София с начален капитал в размер на 500 лева. Същата година завършва с оборот от 218 000 лева, а следващата 2021 г. – 2 124 000 лева. Това е последният годишен отчет на фирмата, качен в Търговския регистър, като се посочва, че през 2021 г. тя е имала … 1 служител. На адреса, на който е регистрирана, има общо 20 фирми. Като основател на фирмата е посочен Атила Илиев Джагаров. Понастоящем едноличен собственик на капитала е Стоян Атилов Джагаров. Фирмата е регистрирана с предмет на дейност „Внос и търговия с нови и употребявани автомобили, резервни части, допълнително автомобилно оборудване и съответно сервизно обслужване и ремонт; транспортна дейност; франчайз и агентски договори и т.н.“
Според председателя на ПК по транспорт към Общински съвет Добрич Георги Джендов „Странното е, че в началото обществената поръчка е била с едно задание – за автобуси с по-голяма дължина, с по-голяма височина на платформата“. По думите му „цената е завишена, тъй като се минава през фирма дистрибутор, а не директно от производителя“.
„На база на сравнение с други общини, които пазаруват същите или сходни автобуси, се вижда, че постигнатите от тях цени са по-добри. Ние можеше да вземем или по-големи автобуси или повече автобуси с тези размери“, казва Джендов по време на сесията на Общинския съвет на 30 юли. „Никой не оспорва законността, става въпрос за защита интересите на града и на общинското дружество“, посочи той.
Йордан Апостолов, председател на ПК по бюджет и финанси към Общинския съвет обясни, че е изискал от „KARSAN“ Турция оферта. Тя е за 147 000 долара или 263 237.54 лева за същия електроавтобус, който отговаря на поръчката на Община Добрич. Впоследствие му е предоставена допълнителна оферта, тъй като от фирмата в Турция са го насочили към представителя в България – „БулБус“, който дава цена от 247 750 евро или 484 556.77 лева. Допълнително е посочено, че това е единична цена, а при повече бройки може да се постигне отстъпка между 10 и 15%.
„Бутик България“ ЕООД, която печели обществената поръчка, дава цена от 659 172 лева, което е с над 170 хиляди лева повече от цената на официалния представител на „KARSAN“, посочва Апостолов. Така по разчетите му с отстъпката разликата вече ще е над 220 000 лева за един електробус, което за 9 превозни средства е близо 2 млн. лева – 1 980 000 лв., изчислява председателят на ПК „Бюджет и финанси“.
Той се опасява и за това как Бутик България ЕООД ще извършва гаранционната поддръжка на автобусите.
При коментарите по темата по време на заседанието на Общинския съвет на 30.07.2024 г. заместник-кметът Павел Павлов коментира, че след всички процедури съгласно ЗОП, и след обжалване в КЗК, в крайна сметка решението е, че няма нарушение по процедурата.
На 2 август поискахме от Община град Добрич да направим интервю със заместник-кмета Павел Павлов във връзка с обществената поръчка за новите електробуси, финансовото състояние на „Градски транспорт Добрич“ ЕООД, бъдещето на дружеството, ще бъде ли и как подпомагано от Общината и как, промени в транспортната схема.
Във видеото можете да видите коментарите по темата на Йордан Апостолов, председател на ПК „Бюджет и финанси“.