С ритуал, посветен на българския дом, труда и традициите беше открит Панаирът на киселото мляко в Разград

С ритуал, посветен на българския дом, труда и традициите, представен от артистите от Капанския ансамбъл беше дадено началото на XXIV-ото издание на Панаира на киселото мляко и Фестивала на народните традиции и художествените занаяти в Разград.
Танцьорите представиха как се приготвя киселото мляко - дар, който идва от земята, от росата и нивите, от грижата за човека и от търпението, с което природата отвръща на доброто. А знанията за неговото приготвяне, както и паметта за традициите, се предават от поколение на поколение.
Приветствие към участниците и гостите отправи кметът на Разград Добрин Добрев. Той отбеляза, че откриващият спектакъл е пресъздал символиката на българския дом, труда и традициите, които стоят в основата на прочутото българско кисело мляко. „Преди малко всички ние прекрачихме прага на един български дом. Видяхме ръцете, които пресяват брашното, майсторите, които създават с търпение и любов. Видяхме, че с време, знание и грижа се ражда българското кисело мляко. Това е традицията на нашия край“, каза Добрев. По думите му поколения разградчани са пазили тази традиция с гордост и са я предавали на своите наследници.
Той благодари на занаятчиите, творците и приятелите на Разград, които със своето участие превръщат празника в среща на различни култури и традиции. Кметът изрази увереност, че през следващите дни Разград ще посрещне своите гости така, както всеки български дом посреща своите приятели – с отворено сърце, гостоприемство и искрено приятелство. Той пожела фестивалните дни да бъдат изпълнени с емоции, нови приятелства и споделени моменти. „Нека помним, че танцът, музиката и занаятите оживяват и се съхраняват само когато са споделени заедно“, допълни Добрев.
По традиция кметът плисна менче с прясно мляко с пожелание за здраве, плодородие и благоденствие. Всички официални гости дегустираха домашно приготвено капанско кисело мляко, а участници и жители на града се хванаха на първото празнично хоро, с което беше поставено началото на фестивалните дни.
Непосредствено след официалното откриване беше избрана Кралицата на Панаира на киселото мляко. Победителката и нейните подгласнички поведоха дефилето на художествените колективи към площад „Момина чешма“, където ще се състои първият вечерен концерт. На сцената ще се представят формации от Гуам, Панама, Турция и Румъния, и състави от Разград.
В продължение на три дни Разград ще бъде домакин на концерти, дефилета, изложби, демонстрации на художествени занаяти, конкурси и дегустации. Във фестивалната програма участват над 300 изпълнители от девет държави – Турция, Румъния, Куба, Казахстан, Грузия, Коста Рика, Венецуела, Панама и Гуам (Марианските острови).
Традиционно място във фестивала заема изложението на художествени занаяти. Над 120 занаятчии и търговци от страната представят своите изделия в рамките на фестивала, а 15 производители предлагат млечни продукти.








