С дейността на ОДБХ Добрич се запознаха ученици от ЧПГТП „Райко Цончев“
Единадесетокласници се запознаха с европейските политики и стандарти за контрол на храните и здравето на потребителите

Ученици от 11 клас с профил „Биология“ към ЧПГ по туризъм и предприемачество „Райко Цончев“ в Добрич посетиха Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) в града.
Групата беше приветствана от директора на дирекцията д-р Стелияна Генчева. В рамките на посещението учениците изслушаха лекции на специалисти от институцията, посветени на темата „Европейска политика за безопасност на храните“.
Д-р Пенка Николова – началник на отдел „Здравеопазване на животните“, здравният инспектор Росица Димитрова от отдел „Контрол на храните“ и главният инспектор Гергана Аврамова от отдел „Растителна защита“ представиха основните европейски закони и стандарти в секторите на животновъдството, земеделието и производството на храни. Акцент беше поставен върху мерките за защита на здравето на потребителите.
По време на срещата беше разяснено, че законодателството на Европейския съюз обхваща цялата верига на производство и преработка на храни, както и вноса и износа на продукти. Държавите членки прилагат хармонизирани стандарти и осъществяват контрол по тяхното спазване, а европейските институции извършват проверки за ефективността на тези мерки.
Пред учениците бяха представени четирите основни направления в политиката за безопасност на храните – хигиена на храните, здраве на животните, здраве на растенията и контрол върху замърсителите и остатъчните вещества. Беше подчертано, че Европейският орган за безопасност на храните предоставя независими научни оценки, които служат за основа при създаването на стандартите.
В рамките на посещението се проведе и дискусия, в която учениците активно участваха. Те поставиха въпроси, свързани със спорта, хранителните добавки и допинга, употребата на ГМО продукти и т.нар. „Е-та“ в храните. Обсъдени бяха и изискванията за етикетиране на хранителните продукти.
Посещението предостави възможност на бъдещите специалисти да се запознаят отблизо с дейността на ОДБХ и с ролята на институциите в гарантирането на безопасността на храните.










