Вторник, 31 март 2026

31.03.2026

Последвайте ни

Промениха статута на терен до Дом-паметника в Добрич след искане на „Бакарди клуб“

Решението бе прието след прегласуване и предвижда промяна от публична в частна общинска собственост

Общинският съвет на Добрич даде съгласие за изменение на Подробния устройствен план – план за регулация в района на Дом-паметник „Йордан Йовков“ след постъпило заявление от „Бакарди клуб“ ЕООД.

За приемането на решението беше необходимо квалифицирано мнозинство. При първото гласуване 25 общински съветници подкрепиха предложението, шестима бяха „против“, а трима се въздържаха, което не се оказа достатъчно. Последва почивка и прегласуване, след което с 28 гласа „за“, 6 „против“ и 1 „въздържал се“ решението беше прието.

С него предназначението на част от терена се променя от публична в частна общинска собственост.

По време на обсъждането част от общинските съветници изразиха притеснения, че подобна стъпка може да доведе до продажба на част от пространството пред Дом-паметника. Според тях мястото има обществено значение и е сред емблематичните зони за жителите на Добрич.

Припомняме, че през 2015 г. Общинският съвет даде съгласие да се измени подробният устройствен план на терена пред Дом-паметника и той да бъде разделен на две части – 4 417 кв. м за културния обект и 641 кв. м около сградата, в която се помещава клуб „Бакарди“. Решението тогава доведе до съдебни дела след оспорвания от областния управител и граждани.

През 2024 г. местният парламент даде възможност на „Бакарди клуб“ ЕООД да придобие земята под заведението си с площ 641 кв. м за 251 913 лева.

Имотът има сложна собственостна история – придобит е от държавата по силата на Крайовската спогодба от 1940 г., впоследствие сградата е прехвърлена без изрично уредено право на строеж, а през 2023 г. теренът е предоставен на Община град Добрич след съдебни решения. „Бакарди клуб“ ЕООД е собственик на сградата и е подало искане за придобиване на земята, като според становище на главния архитект това е необходимо за бъдещо застрояване. Съгласно закона подобна продажба може да се извърши без търг, а при предходно разглеждане на казуса общински съветник си е направил отвод заради свързаност с дружеството.

c