Сряда, 26 август 2026

26.08.2026

Последвайте ни

Одобриха маломерни и слети паралелки в 13 училища в Община Добричка за новата година

Най-малките паралелки ще бъдат с едва 10 ученици, а за част от училищата Общината осигурява допълнително финансиране

Самостоятелни и слети паралелки с по-малък от нормативно определения брой ученици се предвижда да бъдат сформирани в 13 училища на територията на Община Добричка през учебната 2026/2027 година. Това реши днес Добричкият Общински съвет по предложение на кмета Соня Георгиева. Предложението е за паралелки с не по-малко от 10 деца, като за тях трябва да бъде осигурено необходимото финансиране за провеждането на учебния процес.

Причината е малкият брой ученици в част от селските училища. Наредбата за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование позволява изключения от минималния брой ученици, но при условие че финансиращият орган осигури допълнителни средства извън определените стандарти.

За 2026 г. такива допълнителни средства са осигурени за училищата с под 80 ученици в селата Батово, Ведрина, Дончево, Смолница, Божурово, Овчарово, Хитово, Ловчанци, Стефаново и Житница. Училищата в Победа, Стожер и Карапелит са с над 80 ученици и необходимите средства ще бъдат осигурени в рамките на вече утвърдените им бюджети, без необходимост от допълнително финансиране.

Паралелки с едва 10 ученици

Сред най-малките предвидени паралелки има такива само с 10 деца. В ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Дончево се предлага I и II клас да учат заедно в слята паралелка с общо 10 ученици. В СУ „Никола Вапцаров“ в Карапелит първи клас се предвижда да бъде самостоятелна паралелка също с 10 деца.

В ОУ „Неофит Рилски“ в Ловчанци II и IV клас ще бъдат обединени в паралелка с 10 ученици, а в ОУ „Васил Левски“ в Хитово V и VI клас също се предлага да учат заедно – общо 10 деца. В ОУ „Отец Паисий“ в Батово VII клас ще бъде самостоятелна паралелка с 11 ученици. В ОУ „Васил Левски“ в Божурово се предвиждат две слети паралелки – III-IV клас с общо 12 ученици и V-VI клас също с 12. В ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ във Ведрина първокласници и третокласници ще учат в една слята паралелка с общо 16 деца.

Пет маломерни или слети паралелки в Житница

По-голям е броят им в ОУ „Стефан Караджа“ в Житница. Там се предлагат общо пет паралелки по изключение – самостоятелен I клас с 13 ученици, слята паралелка II-III клас с 16 деца, самостоятелен IV клас с 11, слята паралелка V-VI клас с 13 и самостоятелен VII клас с 12 ученици. В Карапелит се предвиждат пет самостоятелни паралелки с по-малък брой деца – I клас с 10 ученици и III, IV, VI и VII клас с по 14 ученици. В Ловчанци ще има две слети паралелки – I и III клас с общо 11 деца и II и IV клас с 10. В Овчарово предложението е за три слети паралелки: I-II клас със 17 ученици, III-IV клас с 13 и V-VI клас с 16 деца. 

Осем паралелки по изключение в училището в Победа

Сред най-многочислените предложения е това за Обединено училище „Добри Войников“ в село Победа. Предвиждат се самостоятелни паралелки в I клас с 13 ученици, II клас с 12, III клас с 15, IV клас с 14 и V клас с 16 ученици. Предложени са още VII клас с 11 деца, както и IX и X клас с по 17 ученици. В Смолница I и II клас ще бъдат слети в паралелка с 11 ученици. В Обединено училище „Пейо Яворов“ в Стефаново се предлагат слята паралелка III-IV клас с 13 ученици, слята V-VI клас с 12 и самостоятелен VII клас с 11 деца. В ОУ „Христо Ботев“ в Стожер предложението включва шест самостоятелни паралелки – I клас с 13 ученици, III клас с 15, IV клас с 11, V клас с 15, VI клас със 17 и VII клас с 15 ученици. В Хитово ще бъдат слети I и II клас със 17 ученици, III и IV клас с 14 деца и V и VI клас с едва 10 ученици.

Предложенията са направени след мотивирани искания от директорите на съответните училища и положителни становища на началника на Регионалното управление на образованието в Добрич.  

За необходимото допълнително финансиране през 2027 г. средства трябва да бъдат предвидени при изготвянето на бюджета на Община Добричка за следващата година, като при необходимост те ще бъдат предоставяни директно по бюджетите на съответните училища.

c