Понеделник, 30 март 2026

30.03.2026

Последвайте ни

Над 20 училища участваха в туристическо състезание в курорта Албена

Курортен комплекс Албена за пореден път бе домакин на регионалния кръг на Националното състезание по професии в туризма. Събитието се проведе в петзвездния хотел „Фламинго Гранд“ и събра ученици от над 20 професионални гимназии от Североизточна България, съобщиха от комплекса.

Участниците се състезаваха в категориите „Най-добър млад готвач“, „Най-добър млад сервитьор“, „Най-добър млад хлебар-сладкар“ и „Най-добър млад аниматор“. Организатор и регионален домакин на проявата бе Професионалната гимназия по туризъм „П.К. Яворов“ в Добрич.

В различните направления бяха излъчени победители, като най-добрите ще продължат участието си в националния финал. Сред най-оспорваните категории бе „Най-добър млад готвач“, където с иновативен подход и впечатляващи рецепти директно класиране за националния кръг спечели Христина Петрова от ПГТ „П.К. Яворов“ – Добрич.

В категорията „Най-добър млад сервитьор“ участниците бяха оценявани по стил на обслужване, комуникация с клиентите и познания за виното. Отлично представяне в направлението „Най-добър млад хлебар-сладкар“ демонстрираха възпитаници на ПГ по туризъм „Иван Павлов“ – Русе, които впечатлиха с майсторство при приготвянето на тестени и захарни изделия.

По време на състезанието бе оценена и прецизността при работа на рецепция и обслужване на гости – умения, ключови за бъдещите кадри в туристическия сектор. Събитието затвърди ролята на Албена като утвърден център за развитие на млади таланти в туризма.

c