Сряда, 24 юни 2026

24.06.2026

Последвайте ни

Над 2 милиона евро са инвестирани в енергийното обновяване на сградата на ОДМВР-Добрич

Приключи проектът за енергийно обновяване на сградата на ОДМВР Добрич, съобщават от Областната дирекция. За ремонта на комплекса от пет сгради са вложени 2 076 160 евро по Националния план за възстановяване и устойчивост.  2 044 972 евро са безвъзмездна финансова помощ, предоставена от Механизма за възстановяване и устойчивост чрез инструмента на ЕС NextGenerationEU.

Мерките за енергийна ефективност, заложени в извършеното енергийно обследване, са реализирани в целия комплекс. Осветителните тела във всички помещения са подменени с LED, които намаляват консумацията на електроенергия и осигуряват необходимата осветеност.

Извършено е топлоизолиране на всички външни стени, подови и покривни конструкции, сменена е дограмата. Положена е и нова хидроизолация по покривите на сградите.

Монтирани са общо 300 фотоволтаични модула, чрез които е изградена фотоволтаична хибридна система за производство на електроенергия за собствени нужди с номинална мощност 180 kWp. Във всички сгради е изградена система за отопление и охлаждане с термопомпени агрегати, която осигурява оптимална температура в работните, общите и спомагателните помещения.

При поставени цели по процедурата за минимум 30% спестяване на първична енергия и достигане на клас на енергопотребление минимум „В“, независимата експертна оценка на резултатите е доказала, че след изпълнените мерки сградата на ОДМВР-Добрич ще потребява 77,90% по-малко първична енергия на годишна база и преминава от клас на енергопотребление „С“ в клас „А“.

Постигнатите показатели водят и до намаляване със 77,21% на емисиите на парникови газове.

c