Медицинският филиал в Добрич може да обяви прием на студенти още тази година (ВИДЕО)
Огромен интерес към първия в Добрич курс за професията „Парамедик“ – утре обучение започват 33-ма курсисти
Д-р Светлана Винцянова, ръководител на проекта за разкриване на филиал на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ в Добрич
Д-р Винцянова, Вие сте ръководител на бъдещия филиал на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“, който ще се разкрие в Добрич. Докъде стигна подготовката за разкриването на филиала?
Ние се радваме много, че работим заедно за създаването на този филиал на Бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“ към Факултета по обществено здраве и здравни грижи. Нещата вървят в добра посока. Подготвихме доклад от около 200 страници, който внесохме през октомври миналата година в Националната агенция по оценяване и акредитация, за да може да стартира процедурата по разкриване на филиала. И имаме добри новини. Вече имаме дати, в които комисията от Националната агенция по оценяване и акредитация ще бъде в Добрич, за да огледа и прецени създадените условия за разкриване на филиала. Това, че ще бъде края на февруари, ще позволи да организираме целия последващ процес, за да се финализира разкриването на филиала. Втората добра новина е, че Общината вече започна ремонт на първия етаж на сградата, която предостави на Бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“ / бившето ОУ „Н. Й. Вапцаров“/. Това са първите много важни стъпки, за да се подготви тази сграда за бъдещите студенти. На първия етаж има 4 зали и аула, които са достатъчни, за да може да се обучават бъдещите медицински сестри. Следващата стъпка е закупуването на оборудване за обучението на студентите. Това са предимно мулажи, манекени, с които ние ще демонстрираме анатомия, физиология на човешкото тяло, ще показваме и обучаваме бъдещите медицински сестри в различни манипулации и дейности, които са важни. Надявам този процес да приключи до края на февруари. Защото всичко това ще се наблюдава от Комисията. Отчитаме обстановката в страната, това, че бюджетът още не е приет, което може да доведе до забавяне, но аз се радвам на нашата добра колаборация с Община град Добрич и вярвам, че усилията, които всички ние полагаме, за да финализираме процеса, ще доведат до един добър край.
Какъв е оптимистичният вариант? Кога да очакваме първия прием?
Ако в края на февруари Комисията одобри направените ремонтни дейности, оборудването, базата, всичко, което е подготвено, много оптимистично е да организираме първите изпити за прием за учебната година 2025/26 г. Затова и ние, като университет, и Община Добрич полагаме максимални усилия в тази насока.
Колко бакалаври ще се обучават на първия етап?
Филиалът е към Факултета по обществено здраве и здравни грижи и е за обучение на специалисти по здравни грижи, т.нар. медицински сестри. Те учат 4 години, 8 семестъра, а бройката е нещо, което ще се дискутира с министерството. Нашето желание е приемът да е 30 медицински сестри, защото директорът на МБАЛ Добрич д-р Георги Желязков споделя за огромната нужда от медицински сестри в област Добрич. Така че това ще бъдат нашите искания - да започнем с прием от 30 студенти. Заедно с д-р Желязков ще посетим всички училища в област Добрич, за да разясним на младежите от последните класове бъдещето на медицинските сестри и медицинските братя. Това е една много хуманна и призната професия. Работи се много за промяна в здравната система, за да се подобри заплащането. Вярвам, че всяка професия в медицината е призвание. Аз, като лекар, също съм приела своята работа като призвание - да служиш на хората.
Първата дейност, с която филиалът се легитимира в обществото, е курсът за парамедици, който стартира утре. Колко души ще започнат, какво ще учат и защо е важно да имаме и да бъдат обучавани парамедици?
След като с моя ръководител, ректора на Бургаския университет професор Христо Бозов, започнахме да работим за организирането на филиала, дълго обмисляхме каква да бъде първата активност. Бургаският университет има много факултети и можеше да се направят курсове или магистратури в сферата на туризма, педагогиката, но предвид това, че аз съм лекар, както и проф. Бозов, а също и факта, че бъдещият филиал ще е с медицинска насоченост, преценихме, че най-добре да създадем курс за обучение по професията „Парамедик“. Курсът е към Центъра за професионално обучение на Бургаския университет. В началото идеята се прие много негативно, може би, защото хората не са достатъчно информирани за професията „Парамедик“. Моята задача беше да намеря минимум 10 участници, за да стартира обучението. Негативният отзвук ме мотивира и за два месеца проведох трицифрено число срещи с всякакви организации, институции, общини, НПО-та и много хора в града, колеги, на които много подробно съм разяснила за професията „Парамедик“. Обучението продължава около една година - това са 1000 учебни часа - 450 часа теория и 550 часа са практика. В края на това обучение ще има държавен изпит. Приложението на парамедиците ще става все по-популярно и по-широко в обществото. Очаква се в близките години шофьорите на линейки задължително да бъдат парамедици. Те могат да намерят приложение в центровете по бърза помощ, в спешните отделения, в старческите домове. Много от тях работят и в лаборатории при вземането на кръв в началния процес. Така че, когато хората малко по малко разбраха за какво става дума, се повишаваше интересът и финално сме записали трийсет и трима участници в курса за парамедици.
Ще има ли следващи курсове?
Докато в началото дори не знаех дали 10 души ще съберем, сега интересът се увеличи и все още продължава да има запитвания. Но бройката от 33-ма курсисти не просто е оптимална, тя е повече от максимална. Затова искам да обясня на всички, които ми звъннаха след това, че не е въпрос на нежелание, че не записвам. Нямаме възможност да включим повече курсисти. Но можем да направим следващ курс още есента.
Пожелавам Ви успех в каузата да има отново медицински филиал!
Много Ви благодаря и искам да подчертая отново, че това е екипна работа. Аз съм единствен представител на Бургаския университет в Добрич. Сама не мога да направя нищо без активната подкрепа на Община град Добрич, на колегите от болницата, от спешните центрове. Без активната подкрепа на хората и институциите в Добрич нещата няма как да се случат. До момента ние работим много добре, задвижени са процесите. Надявам се все по-добре да работим, за да имаме нов филиал в град Добрич, който да удовлетвори нуждата от кадри, от специалисти по здравни грижи.
Повече за подготовката за разкриване на филиала на Бургаския университет в Добрич и за курса за професията „Парамедик“ вижте в интервюто на д-р Винцянова пред Про Нюз Добрич