Годишните военни учения между Южна Корея и САЩ започнаха днес

Южна Корея и САЩ започнаха ключовите си военни учения днес, като Сеул се стреми да ги използва, за да поеме отново контрола над оперативното военновременно командване на съвместните въоръжени сили на двете държави от Вашингтон, предаде южнокорейската агенция Йонхап.
Годишните учения "Щит на свободата Улчи" ще продължат до 27 август и ще включват комбинирани операции във всички военни сфери, с цел повишаването на готовността и способностите на съюзниците чрез симулиране на реалистични заплахи, отразяващи бързо променящата се съвременна война.
Тазгодишните учения се състоят на фона на стремежите на Сеул да поеме отново военновременното командване на съвместните сили на САЩ и Южна Корея, преди мандатът на президента И Дже-мьон да изтече през 2030 г. Според някои информации южнокорейската страна е решена да го стори още следващата година въпреки настоящите разногласия със САЩ по отношение на графика.
Северна Корея осъди ученията като подготовка за военна конфронтация с Пхенян и предупреди, че ще последват ответни мерки "с ново равнище на възпиращ ефект".
Междувременно американската Осма армия, представляваща основния сухопътен щаб на Силите на САЩ в Южна Корея, заяви, че основният приоритет на американските сили е "модернизацията на съюза" и "формиране на среда за сигурност в Североизточна Азия", като по този начин намекна, че обхватът на ролята ѝ потенциално може да бъде разширен извън границите на Корейския полуостров.









