Галерията в Добрич представя юбилейна изложба на трима творци

Художествената галерия в Добрич ще представи юбилейната изложба “Годишнини” на художниците Филип Филипов, Тодор Балев и Ангел Иванов. Произведенията са от фонда на културната институция.
От 16 април 2025 г. в Художествена галерия – Добрич можете да разгледате юбилейната изложба на Филип Филипов, Тодор Балев и Ангел Иванов - художници с безспорен и незаменим принос в културния живот на нашия град. Изложените живописни платна са от фонда на галерията и насочват вниманието към творчеството на тримата автори, познато на ценителите, но с творби, по-малко известни на младата публика.
На двама от тях – Филип Филипов и Ангел Иванов през 2025 г. честваме 100 годишен юбилей, а през месец февруари художникът Тодор Балев отпразнува своя 90-ти рожден ден.
Съществена е ролята на тримата автори за учредяване на Дружеството на художниците – Добрич и на така необходимата за града художествена галерия. Неизменни участници в изложбите на дружеството, техните творби са с ярко и запомнящо се присъствие, а отдадеността им към избрания път в изкуството е още една обединяваща за тримата черта.
Филип Филипов
Филип Филипов е роден на 18 февруари 1925 г. в с. Пчеларово, Добричко. Завършва основно и средно образование /1945/ в Добрич. Работил е като художник в „Кинефикация”, инспектор-методист по изобразително изкуство /1970/. Той е един от най-активните учредители на групата на художниците в града /1964/. Тъй като не е завършил художествено образование, Филип Филипов непрекъснато се самообразова и развива творческите си заложби. Като уредник в галерията участва в подготовката на изложби, разработката на планове за монументална и временна художествена украса на града и региона. Разработва теми, инициира и провежда лектории на теми от българското и световно изобразително изкуство. Има принос в изграждането на художествените галерии в Балчик, Каварна, Шабла и художествените сбирки в селата, което го превръща в един от най-изявените дейци на изобразителното изкуство в Добруджа.
Ф. Филипов е член на СБХ от 1979 г. Участва във всички изложби, организирани от Дружеството на художниците и в повече от 40 национални изложби. Има участия в международни изложби във Виена, Грац и др. и в пленери в България, Германия и Унгария. Прави самостоятелни изложби в Добрич, Албена, Балчик и Тервел.
Тези, които го познават и са работили с него, са запазили спомена за един деликатен, забързан, усмихнат, учтив и щедър човек, който се вълнува, търси информация, чете за изкуство и цени мнението на другия.
”Само талантът и неговото “вътрешно усещане” могат да пресъздадат върху платното образа на равнината така, че да се докоснем до скрития свят на твореца. Тогава пейзажът от художествена документация ще премине в пейзаж – състояние... Филип Филипов пречупи през своето виждане цветовете на земята. Внесе усещане в синьо, виолет, зелено, розово. Живописецът е предал на формата емоционалното усещане, което тя може да подскаже в по-интимен допир с нея. Затова и в платната му има поезия – поезията на откритието,....”- пише за него изкуствоведката Диана Вайкова.
Ангел Иванов
Ангел Иванов е роден в гр. Търговище на 11 декември 1925 г. и е един от учредителите на Дружеството на художниците в града през 1964 г. През годините е участвал във всички окръжни художествени и регионални изложби. Ангел Иванов има участия и в националните изложби, откривани в Добрич, като през 1966 г. първата Обща художествена изложба е под надслов „Добруджа“, а следващите издания през 1972, 1977, 1982 и 1987 години са известни като „Земята и хората“.
През 1978 г. и 1985 г. той открива самостоятелни изложби в Художествена галерия – Добрич, а през 1998 г. и 2000 г. представя своето творчество в градовете Лестър и Лондон в Англия.
Творческият път на Ангел Иванов е свързан и с драматичен театър „Йордан Йовков“ в града, където дълги години работи като художник.
Работи живопис в маслена и акварелна техника, като предпочитанията му са към пейзажа и натюрморта, а морската тема е една от любимите му.
„Един натюрморт с плодове, един обикновен сюжет при Ангел Иванов са много повече от добре изразена картина, те са и сложни взаимоотношения при пластичния диалог – човек и природа, разговор за суровата прелест на ежедневието, за обикновената красота на делника… Самобитен творец, вглъбен в себе си човек и влюбен в природата художник. …Искрен в преживяването на натурата, последователен и взискателен в обогатяването на пластическия си език .“ – казва за него Филип Филипов.
Тодор Балев
Тодор Балев е роден на 18 февруари 1935 г. в с. Хаджилар, Северна Добруджа, и е едно от шестте деца в семейството.
На 34 г. се записва в Художествената академия в София, специалност „Живопис” при проф. Панайот Панайотов. Дипломира се през 1974 г. и се връща в Добрич.
Той е един от основателите на Дружеството на художниците в града и е посветил много сили и време за събирането на първата сбирка от картини, с която се слага началото на художествения фонд на галерията.
В продължение на 30 години Тодор Балев ръководи школата по изобразително изкуство към Младежкия дом. Художник, учител и педагог, той подтиква младите таланти да изберат своя път в изкуството. Носител е на наградите орден "Кирил и Методий" II степен и наградата на Община Добрич за 2004 г. за цялостно творчество. През 2023 г. получава званието „Почетен гражданин“ на Добрич.
„Аз давах на учениците си азбуката на изобразителното изкуство. Оттам насетне те трябваше сами да се научат да правят изречения… Насочих ги за начина, по който да стигнат до творческия си процес.“ – думи на Тодор Балев.
За него художникът Димитър Грозданов казва: „Този човек ви е дал повече, отколкото е направил за себе си“.
Изложбата е част от програма „Годишнини“ на Художествена галерия – Добрич и може да бъде видяна до 6 май.