Четвъртък, 25 юни 2026

25.06.2026

Последвайте ни

Болницата в Добрич отбеляза 160 години история с тържествен концерт

С празничен концерт в концертна зала „Добрич“ Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) в Добрич отбеляза 160 години от своето създаване. Юбилеят събра представители на държавната и местната власт, бивши и настоящи служители на лечебното заведение, медицински специалисти и жители на града.

Тържеството започна с минута мълчание в памет на всички лекари, медицински сестри и здравни специалисти, които през годините са посветили труда и живота си на болницата и грижата за пациентите в Добрич.

Сред официалните гости бяха областният управител Руслан Томов, народните представители Румен Мунтянов, Стоян Петров, Стелиян Гандев, Деница Сачева и Свилен Трифонов, заместник-кметът на Добрич Павел Павлов, председателят на Общинския съвет Красимир Николов, както и представители на медицинската общност.

В словото си директорът на лечебното заведение д-р Георги Желязков подчерта значението на болницата за развитието на региона през последните повече от 160 години.

„Днес отдаваме заслужена почит на всички поколения медици и служители, които през годините са изграждали авторитета на нашата болница“, заяви той.

По думите му доверието, което жителите на Добрич и региона продължават да гласуват на лечебното заведение, е резултат от професионализма и отдадеността на лекарите, медицинските сестри, акушерките, лаборантите, рехабилитаторите и всички останали служители.

Д-р Желязков отбеляза още, че болницата продължава да инвестира в модернизация на отделенията, обновяване на медицинската апаратура и подготовка на нови специалисти. Според него стремежът е да бъде съхранено наследството на предходните поколения и същевременно да се създадат условия за привличане на млади хора към медицинската професия.

„Нека този юбилей бъде израз на нашето уважение към миналото, признателност към настоящето и вяра в бъдещето“, каза още директорът на МБАЛ – Добрич.

По време на празничната вечер бяха отличени дългогодишни ръководители и служители, допринесли за развитието на болницата. Сред наградените бяха проф. Енчо Калчев, доц. Ташо Ташев, д-р Жанина Калинкова и други медици, оставили трайна следа в историята на лечебното заведение.

Музикален поздрав към гостите отправиха Мария Славова – орган, индивидуални изпълнители от СУ „Св. Климент Охридски“, вокален дует Симона Тодорова и Пламен Тодоров от Студио  за вокално обучение „Зонели“ и състави от ОКИ „Добрич“: ПФА „ДобруджаСмесен хор „Добруджански звуци“, Детски хор „Маестро Захари Медникаров“, които допринесоха за празничната атмосфера на юбилея.

Част от инициативите по повод годишнината беше и представянето на книгата „160 години Болница Добрич. История в истории“. Автор на изданието е Диана Стефанова, която проследява развитието на лечебното заведение чрез разкази и спомени от различни периоди на неговото съществуване.

c