Албиносът кенгуру Белушко е новата звезда на зоопарка в Добрич (ВИДЕО)
Центърът е дом и на други албиноси – лама и елен
Центърът за защита на природата и животните (ЦЗПЖ) в Добрич е дом на уникално животно – албиносът кенгуру Белушко. Снежнобелият му цвят и червените очи го правят изключително привлекателен за посетителите. Според директора на центъра, Християн Христов, Белушко има напълно запазено зрение, което не е често срещано при албиносите, тъй като понякога подобни мутации могат да доведат до зрителни проблеми.
Белушко е донесен от Унгария с идея да внесе белия ген в популацията на кенгурута в Добрич. Той вече навлиза в полова зрялост и в момента е настанен при женските кенгура, за да се опознаят.
Междувременно останалите мъжки ръждивоврати кенгурута са отделени в смесена експозиция с емутата, където заедно пресъздават част от австралийската фауна.
Белушко е само един от многото атрактивни обитатели на ЦЗПЖ. Освен него, в центъра могат да се видят още 350 животни от 70 вида, които обитават територия от 162 декара. В зооцентъра има и 35 различни вида дървета.
В центъра има лама Алпака, европейски бизон, коне на Пржевалски, носати мечета и мечешка двойка – Коцето и швейцарката Берна. Муфлони, еноти, понита, щраус, Нанду и благородни елени са сред любимците на посетителите.
Един от най-близките „приятели“ на Белушко е спасеното сърне Бамби, което вече спечели сърцата на посетителите. То живее заедно 10 раждивоврати кенгурута.
Центърът е дом и на други албиноси – лама и елен, които допълват разнообразието.
Белите кенгурута са изключителна рядкост, като причините за тяхната окраска могат да бъдат албинизъм или левцизъм. За разлика от албинизма, левцизмът води до частична липса на пигмент, което обяснява наличието на бели кенгурута с нормални очи.
В дивата природа белите кенгурута често срещат трудности заради липсата на камуфлаж, но в зоологическите паркове са ценени както заради атрактивния си вид, така и за възможностите, които предоставят за генетични програми.
Белушко вече е не само атракция за посетителите, но и ключова част от усилията на ЦЗПЖ да развива разнообразна и устойчива популация от животни.