С 22 медала се окичиха изпълнители от община Добричка на Националния събор Копривщица '22
С 22 отличия се завърнаха фолклорните изпълнители, които представиха Община Добричка в дванадесетото издание на Националния събор на българското народно творчество в Копривщица на 6 август. В продължение на седем часа на четвърта сцена в местността Войводенец пяха и танцуваха 407 представители на 20 читалища от община Добричка - петнадесет певчески групи, девет танцови състава, единадесет индивидуални изпълнители и една група за обичаи.
С грамота и златен медал са наградени:
- - Танцов състав „Златен клас“, Стоян Пламенов Куманов – изпълнение гайда, Ивайло Ивайлов Георгиев - изпълнение гайда, за цялостно представяне от НЧ „Пробуда-1896 ” с. Победа
- - Женска певческа група и Виолета Петкова - индивидуален изпълнител от НЧ „Просвета – 1940“ с. Царевец
- - Мъжка певческа група, Ивелин Божанов - индивидуален изпълнител, Господин Господинов - изпълнение на гъдулка, Стоянка Димитрова – индивидуален изпълнител, от НЧ „Нов живот–1941 ”, с. Черна
- - Фолклорна певческа група и Представителен танцов ансамбъл за изворен фолклор „Житен клас“от НЧ „Гео Милев - 1940” с.Житница за цялостно представяне
- - Група за автентичен фолклор „Пъстра китка“ и Танцов състав „Фолклорна магия“ от НЧ „Асен Златаров – 1940“ с. Стефан Караджа за цялостно представяне
- - Мъжка певческа група - НЧ „Асен Златаров – 1941“ с. Полк. Иваново
- - Смесена певческа група, Представителен танцов ансамбъл за автентични танци „Главанци“, Виктория Митева - индивидуален изпълнител към НЧ „Георги Тодоров – 1940“ с. Владимирово
- - Кристияна Димитрова – индивидуален изпълнител към НЧ „Димитър Паскалев - 1940 “ с. Росеново
- - Автентичен танцов състав от НЧ „Ст.Караджа - 1942“ село Смолница
- - Фолклорен танцов състав „Жарава“ - НЧ „П.Р.Славейков - 1942“
- с. Бранище
- - Смесена певческа група - НЧ „Светлина – 1940“ с. Ловчанци
- - Таня Костадинова Докторова - индивидуален изпълнител от НЧ „Светлина - 1941 “ с. Ведрина
Грамота и сребърен медал завоюваха:
- - Ансамбъл „Здравец“ - НЧ „Напредък – 1942“ с. Дончево
- - Женска певческа група и Марче Желева - индивидуален изпълнител,от НЧ „Димитър Минчев – 1896“ с. Паскалево
- - Женска певческа група „Стефановска китка“ и Танцов състав „Хорце“ към НЧ „Никола Й.Вапцаров - 1941“ с. Стефаново за цялостно представяне
- - Автентична женска певческа група - НЧ „Искра “ с. Врачанци
- - Женска певческа група - НЧ „Пробуждане – 1898“ с. Ломница
- - Танцова група - НЧ „Христо Ботев - 1942“ с. Миладиновци
Грамота и бронзов медал:
- - Група за автентичен фолклор и Димитричка Стоянова Радушева от НЧ „Д-р Йосиф Йосифов – 1884“, с. Карапелит
- - Женска певческа група - НЧ „Възраждане – 1941“- с. Одринци
- - Женска певческа група - НЧ „Св. св. Кирил и Методий – 1900“ , с. Ф. Денково
- - Група за изворен фолклор с обичаи за Еньовден - НЧ „Йордан Йовков – 1941“ с. Котленци
Възможност да реализират записи в БНР, на техни изпълнения на събора в Копривщица, получиха:
- Мъжката певческа група, Ивелин Божанов и гъдуларят Господин Господинов от НЧ „Нов живот–1941” в село Черна
- Смесена певческа група и Виктория Митева към НЧ „Георги Тодоров – 1940“ в с. Владимирово
- Таня Докторова от НЧ „Светлина-1941“ в с. Ведрина
Техните изпълнения ще звучат в ефира на Радио Варна в предаването „Съботна трапеза“.