Вторник, 16 април 2024

16.04.2024

Последвайте ни

Нова спецакция на КАТ, над 200 хил. годишни е-винетки изтичат след 12 часа

В ход е нова специализирана операция на КАТ, за територията на цялата страна. Засилените проверки ще продължат до 3 февруари, като служителите на реда през тези дни ще акцентират главно в две направления:

  • в населените места ще се контролират точките с интензивен трафик и зоните с пешеходни пътеки, най-вече в пиковите часове на деня. Полицията ще следи за правилното пресичане от страна на пешеходците и недопускане на отнемане на предимството им от водачите на превозни средства. Патрулите ще наблюдават и дали водачите използват мобилни телефони по време на движение, ако не разполагат с „хендс фри“ устройство.
  • патрулите ще следят и за скоростните режими по пътищата извън населените места. Техническите средства ще бъдат разположени на републиканските пътища от първи, втори и трети клас. съобщи на брифинг гл. инспектор Николай Крушарски от отдел „Пътна полиция“, ГДНП.

Засилени остават и проверките за недопускане на управление на МПС от неправоспособни и водачи, употребили алкохол или наркотични вещества, както и за наличие на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“.

Крушарски обобщи  и резултатите от проведената през миналата седмица операция. От 22 до 27 януари са проверени 35 304 моторни превозни средства и 41 681 водачи и пътници. Установени са 1233 случая на неизползване на обезопасителни системи, 15 950 случая на нарушения на скоростните режими в населените места и 11 052 – извън тях.

637 пешеходци са били санкционирани за неправилно пресичане, а 104 водачи – за отнемане на предимството на пешеходци.

От пътна агенция напомнят, че от 00:00 часа на 1 февруари 2021 няма да са валидни над 226 хил. годишни е-винетки, закупени в началото на 2020 г. Всеки водач може да провери валидността на своята на сайта www.bgtoll.bg чрез бутона „Проверка на винетка“. До края на февруари пък изтичат повече от 446 хил. годишни е-винетки. 

При установено нарушение – липсваща е-винетка, специализираните мобилни екипи на НТУ предлагат на водача да заплати компенсаторна такса, за да може да продължи спокойно пътуването си до 23:59 часа на същия ден. Компенсаторната такса за леките автомобили е 70 лева и може да бъде платена чрез POS терминали на място при мобилните екипи на НТУ или в пунктовете за продажба на пътни такси на националния доставчик на услуги „Интелигентни трафик системи“ АД. 

Ако водачът откаже да плати компенсаторна такса и оспори нарушението, му се съставя акт за установяване на административно нарушение. В случай, че в 14-дневен срок не постъпи плащане, влиза в сила наказателно постановление, в резултат на което водачът на пътното превозно средство дължи глоба от 300 лева. 

От началото на 2021 г. са закупени повече от 474 хил. електронни винетки за над 34 млн. лв. Най-много са продадени на 29 януари 2021 г. – 46 084 броя, за над 4 млн. лв.

От АПИ припомнят, че за шеста поредна година през 2021 г. цените на е-винетките за леки автомобили остават непроменени.

  • 97 лв. - за годишна е-винетка
  • 54 лв. - за тримесечна
  • 30 лв. - за месечна
  • 15 лв. - за седмична
  • Без промяна е и цената на уикенд винетката – 10 лв., въведена на 1 януари 2019 г. при старта на електронната система за таксуване при използването на републиканската пътна мрежа

Националното тол управление апелира шофьорите, които планират онлайн покупка на е-винетка чрез сайта www.bgtoll.bg, мобилното приложение BGTOLL, или сайтовете от партньорската мрежа на АПИ да се информират дали обслужващата ги банка изисква т.нар. статична и динамична парола /ПИН/ при онлайн плащания и ако такава е необходима, да се снабдят с нея преди да предприемат покупка. В случай че обслужващата банка изисква статична освен динамична парола за онлайн картови плащания, а потребителят не я въведе при купуването на е-винетка, е възможно сумата да бъде блокирана за кратък период от време, но транзакцията да не е извършена и съответно заявената е-винетка да не бъде активирана. 

Необходимо е потребителите внимателно да преглеждат и проверяват въведената от тях или от съответния служител информация преди да потвърдят финалното плащане за електронната винетка. Отговорността за попълване на коректна информация за номер на пътното превозно средство, категорията му и периода на валидност на винетката е на собственика или ползвателя му. В случай на неправилно декларирани данни се счита, че не е заплатена дължимата винетна такса за съответния автомобил. Kорекции заради грешно въведени данни в системата не се допускат.

Вписването на регистрационния номер може да бъде както на кирилица, така и на латиница, но трябва да съответства на символите в самия регистрационен номер. Въвеждат се само букви и цифри. Символите 0 (нула) и О (буква О) не са взаимозаменяеми. В случай, че регистрационният номер съдържа тире, точка или интервал, те не се въвеждат.

снимки: МВР

c